Trnavské rybníky
reklama

Na trase Londýn - Trnava: Barteková o svojom životnom úspechu

ŠPORT - Športová streľba | 31.7.2012, 13.36, Tatiana Čuperková

Royal Artillery Barracks, alebo olympijská strelnica v Londýne, bude už navždy veľkými písmenami zapísaná v športovej kariére strelkyne Danky Bartekovej. Skeetarka z Malženíc rozšírila svoju impozantnú zbierku medailí o bronzový olympijský kov.

Na trase Londýn - Trnava: Barteková o svojom životnom úspechu

Moment, ktorý vošiel do dejín. Danka Barteková (vpravo) s bronzovou medailou na krku. Foto: Vladimír Gubrický

Púpavy pri aleji
reklama


V kvalifikácii dosiahla Danka nástrel 70 terčov. Bezchybnú prvú položka vystriedala ďalšia s tromi chybami. Tréner Juraj Sedlák vedel, že pokiaľ v záverečnej strelí jeho zverenkyňa aspoň 23 terčov, pôjde do finále. A stalo sa. Danka postúpila medzi šesticu najlepších z druhej pozície.


Do bojov o medaily zasiahla ako piata v poradí. Lenže minula hneď prvý terč. „Pred finále som pociťovala stres, únavu aj nervozitu. Videla som v hľadisku prezidenta republiky Ivana Gašparoviča aj prezident SOV Františka Chmelára. Tento chybný moment bol pre mňa veľmi ťažký. Ale vedela som, že sa musím vrátiť späť do hry,“ priznala vysmiata Danka len pár minút po finále v exkluzívnom rozhovore pre Trnavský hlas.

 

V rozstrele si verila
Ďalšie perné chvíle prišli na štvrtom stanovišti. Zo šiestich terčov minula dva a odrazu klesla z druhej pozície na štvrtú. Zlato už bolo príliš vzdialené. Američanka Kimberly Rhodeová strieľala bezchybne.

ŠUPA technika
reklama

 

„Ona je ako stroj. Vedela som, že vyhrá.“ Po štyroch neúspešných strelách v polovici pretekov sa sen o medaile začal rozplývať. „Skutočne to bolo vtedy v nedohľadne. Ale úspech želala Danke asi celá republika. Vedel som, že formu na medailu má, a že sa len potrebuje znova dostať do pohody,“ uviedol tréner Juraj Sedlák.


Lenže prišiel ešte jeden chybný výstrel a do konca pretekov už zostávali len ľahšie stanovištia, z ktorých sa zvyčajne chyby nerobia. No či to chcel osud, alebo pán Boh, Ruska Marina Belikovová netrafila posledný terč na ôsmom stanovišti.

 

„Netrafila ho ani dvakrát predtým. Aj som si myslela, že jej to zas nevyjde. Keď mi už takto ponúkla šancu, povedala som si, že ju využijem,“ zasmiala sa spokojná Danka, ktorá na osmičke nezaváhala.


K.o. rozstrel o bronz sa však strieľal zo štvrtého stanovišťa, na ktorom sa predtým Danke nedarilo. „Tento raz som si verila a vedela, som že medailu získam. Celý deň som bola pozitívne naladená a cítila som sa dobre.“

 

Prvý dvojstrel vyšiel obom pretekárkam. No v druhom spravila Ruska chybu a Danka Barteková sa okamžite objavila v náručí svojho dojatého trénera.

 

Talent videl hneď
„Či boli aj slzy? Samozrejme! My sme si s Dankou poplakali už aj po kvalifikácii. Od šťastia, že máme finále. Zisk olympijskej medaily sa bez sĺz nezaobíde. Je to iný pocit, ako na ostatných súťažiach. Olympiáda je raz za štyri roky, človek sa na ňu nemusí nikdy dostať. Navyše, Danka jej za posledné dva roky podriadila úplne všetko. Dúfam, že sa na nás nebude nikto hnevať, ale eliminovali sme všetky vonkajšie vplyvy, ktoré nám mohli stáť v ceste.“


Juraj Sedlák vedie Danku od jej juniorského veku a talent v nej rozpoznal ihneď. „To čo som videl na začiatku, som videl veľmi dobre. Máme za sebou veľa súťaží a veľa skvelých výsledkov. Po londýnskom olympijskom finále mi padol zo srdca veľký balvan.“


Hoci je Danka na úspech zvyknutá, sama prežívala nový triumf inak ako tie ostatné. „Olympiáda má iný rozmer. Je to masová záležitosť, úplne inak sledovaná ako ostatné svetové podujatia. Ale keby som to mala predsa len k niečomu prirovnať, tak je to zisk prvej seniorskej medaili v Lonate 2005,“ vyznala sa zo svojich pocitov.

 

Danka Barteková
Narodená: 19. 10. 1984
Disciplína: skeet
Klub: ŠKP Trnava
Tréner: Juraj Sedlák
Účasť na OH: Peking 2008 - 8. miesto, Londýn 2012 - 3. miesto
Najväčšie úspechy: päťnásobná majsterka Európy, trikrát bronzová medailistka z majstrovstiev sveta, dvojnásobná juniorská majsterka Európy, spoludržiteľka svetového rekordu (99 bodov).


 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
Cisárky Sereď
reklama