Trnavské rybníky
reklama

Retro: Statky-zmätky okolo čísla a erotika v knižnici

RELAX - Retro | 2.8.2012, 20.48, Benjamín Škreko

Ale mi tento týždeň bývalí kolegovia spred dvadsiatich rokov zavarili! Na vysvetlenie, rubriku retrohlas tvorím z predlôh, uložených v počítači, takže keď som po Trnavskom hlase extra č. 30 išiel komentovať ďalšie číslo, automaticky som hľadal 31. Nebola. Tak som si chcel pomôcť dátumom, obsahujúcim prvé augustové dni. Nebol.

Retro: Statky-zmätky okolo čísla a erotika v knižnici

V horúčavách láka voda a vodné športy. Sĺňava je plná plachetníc.  FOTO: AR

Nový Hlohovec
reklama

 

Našiel som len čudný guláš v podobe opakovaného čísla 30, po ktorom nasleduje 32, a dátumu 30. júla – 5. júla 1992. Skrátka, jasný dôkaz, že tak ako škodia dnes, škodili horúčavy mozgu aj pred dvadsiatimi rokmi.


Začala sa... a trvá

Preto sa niet čo čudovať, že hneď pod fotkou plachetníc na Sĺňave nasledoval na prvej strane rozhovor s riaditeľom Nemocnice s poliklinikou v Trnave MUDr. Bohumilom Chmelíkom. „Zdravie je najväčšie bohatstvo,“ hlásal nadpis a riaditeľ zasa informoval o prebiehajúcej reforme slovenského zdravotníctva.

 

Čitateľ sa dozvedel, že „...zanikol Okresný ústav národného zdravia a dekomponoval sa na viacej samostatných a rovnoprávnych organizácií – Nemocnicu s poliklinikou v Trnave, Nemocnicu s poliklinikou v Piešťanoch, Polikliniku v Hlohovci, Ústav hygieny a epidemiológie a Lekárenskú službu.

reklama

 

Priamou nadriadenou organizáciou, aj finančne, sa dočasne stalo Ministerstvo zdravotníctva.“ Koho reforma naozaj zaujímala, mohol si o nej schuti počítať aj v dokončení rozsiahleho rozhovoru na strane 7.


Kameň, plný šťastia
Švédske kvapky, Herbalife... Pred dvadsiatimi rokmi to boli ešte stále produkty, na ktorých predajca zarobil a ani zákazník nebol ošklbaný až do krvi. Ale popri nich sa k nám začali tlačiť vyslovene podvodné artikle.

 

Napríklad taký Kameň severu za dnešných okolo osemdesiat eur mal veľkosť ako špendlíková hlavička a kto ho nosil v puzdre na krku, mal istú priazeň opačného pohlavia aj finančné úspechy. Ten, komu šesť mesiacov nepriniesol žiaden osoh, mohol kameň poslať firme so sídlom v Paríži, a potom už len čakať, kým sa mu plná suma vráti...

 

Veľmi som pyšný, že až takí sprostí Slováci vtedy neboli, pretože doteraz neviem o žiadnom majiteľovi zázračného kamienka... Pokiaľ sa len pre hanbu neutajujú.


TAZka expanduje
V máji 1992 vznikla z dovtedajšieho národného podniku akciová spoločnosť TAZ na čele s Jozefom Puschnereiterom. Riaditeľ pre Trnavský hlas extra č. 31 spred dvadsiatich rokov odvážne tvrdí, že firma už dala definitívne zbohom nekvalite dovtedajších škodoviek 1203.

 

„Náš súčasný výrobok už má iba veľmi málo spoločné s tou dodávkou, ktorá sem bola pred rokmi presunutá z Vrchlabí. Používame upravený motor na bezolovnatý benzín, auto má vyššiu kubatúru aj výkon, montujeme doň päťstupňovú prevodovku i modernú spojku na európskej úrovni, doterajšia karoséria sa zbavila zbytočných výčnelkov.

 

Zaviedli sme radiálne pneumatiky s podstatne zvýšenou životnosťou, používame kvalitnejšie a vzhľadovo výraznejšie farby, rozšírili sme sortiment...“

 


Dovolenky sú dávno v plnom prúde. Pretrvávajúce tropické horúčavy posielajú rekreantov k vode. Na snímke vidíme, že areál kúpaliska na Slávii nie je výnimkou a každý deň sa stáva mraveniskom malých i veľkých plavcov. FOTO: Peter Ondrejka


Toľko superlatívov. Človeku je až ľúto, že popri Fordoch, Meredesoch, Peugeotoch čo Fiatoch už dávno nevidí na cestách ani jednu jedinú dodávku značky TAZ.

 

Veselá odbočka
Rubrika Haló, polícia... mala za cieľ dožičiť čitateľovi po takých ťažkých témach ako konkurencieschopnosť dodávky Š 1203 na európskych trhoch trochu oddychu. Na strane 3 napríklad čítame, že do Mestskej knižnice v Trnave na Limbovej ulici priniesol 26-ročný dobrovoľník aj erotické osvieženie.

 

„Čitateľ P. V. si pred pracovníčkami knižnice onanoval svoj pohlavný úd. Medzitým prišla do zariadenia ďalšia zákazníčka, ktorej sa ´čitateľ´ tiež ukázal. Keďže pracovníčky nie sú zvyknuté na takéto návštevy, vec ohlásili polícii a páchateľ bol zadržaný.“


Časy sa menia. Keď si dnes človek všimne, ako krotko sa presúvajú totálne dehonestovaní pedagógovia po meste popri múroch a tmavými uličkami, pred dvoma desaťročiami si ešte vyskakovali aj na policajtov: „Učiteľ V. B. z Veľkých Kostolian bol kontrolovaný hliadkou polície, nakoľko jazdil na motocykli pod vplyvom alkoholu.

 

Keďže nemohol hodnoverným spôsobom preukázať svoju totožnoť, bol predvedený na OO PZ, kde policajtom začal oplzlo nadávať a vyhrážať sa.“ Milo naivne vyznieva pedagogická záverečná poznámka redakcie: „Pán učiteľ si myslí, že to bolo pedagogické správanie?“


Maznať, maznať!
Ktovie, či to bolo vrcholiacim letom, ale citovo zafarbených článkov bolo v Trnavskom hlase extra č. 31 viac. Ešte vám ponúkneme jeden s názvom Maznajme sa! „Tak vyzýva stále presvedčivo aj vo svojich 95 rokoch čerstvý oslávenec MUDr. Josef Švejcar.

 

Mazlenie dodáva odvahu pre celý život, odbúrava strach a vraj je tým najlepším vkladom dieťaťu do ďalších rokov, ak sa s ním v prvom roku života čo najviac hráte a maznáte. Dieťa je potom odolné voči strachu a psychicky pevnejšie. Takže, rodičia, dajte na múdre slová pána profesora a maznajte sa, kým je čas. Vlastne, na to nikdy nie je neskoro.“
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama