Trnavské rybníky
reklama

Po organe ostal len rám

AKTUALITY - Región | 23.12.2010, 00.00, Rastislav Piovarči

DOLNÉ OREŠANY – Historický organ už tri roky v miestnom kostole chýba. Mal byť dávno zreštaurovaný, opravár ho ale doteraz neodovzdal. Organistka tak musí hrať stále na elektrických varhanách.

Po organe ostal len rám

Majster Peter Reiffers v súčasnosti aj s pomocníkmi leští cínové píšťaly organa. Vraj ich domáci ani nespoznajú. Foto: Rasťo Piovarči

Organ z Kostola Nanebovzatia Panny Márie pochádza od majstra Ignáca Fazekaša z roku 1951. Fara sa rozhodla nechať ho zreštaurovať u trnavského opravára a učiteľa hry na organ Petra Reiffersa ešte v roku 2007. Ten ho vzal do svojej dielne prednostne a fara vopred zaplatila finančné náklady. Hotový mal byť do pol roka, no práce sa neúmerne natiahli. „Organ bol v natoľko zlom stave, že opraviť ho je veľmi zložité. Vzdušnicu som musel celú rozobrať, pretože jej jednotlivé diely rozožrali červotoče a tesáriky. Navyše vzduch sem vháňali priamo z povaly kostola, čo ho tiež veľmi poškodilo,“ vysvetľuje situáciu opravár Peter Reiffers. Dolnoorešanci sú však nespokojní. Hoci ich volal, aby sa prišli do jeho dielne pozrieť, ako práce postupujú, počas troch rokov sa tam nikto neobjavil. V súčasnosti je vzdušnica pre pedál späť v kostole, pravdepodobne do Vianoc tam bude celý organ.
„Hral som naň tridsaťpäť rokov, niekoľkokrát ho museli opravovať, ale vždy to urobili rýchlo. Teraz to trvá veľmi dlho,“ hovorí bývalý organista Pavol Braniš. Správca farnosti ani kostolník sa k problému nechceli vyjadrovať.
V obci sa nachádza ešte jeden organ. Umiestnený je v kaplnke, ale vraj je pre hranie nepoužiteľný. Preto neuvažovali o jeho dočasnom premiestnení do kostola.

Cukrovar
reklama

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX
reklama