Potulky Trnavou: Klement mal byť na námestí, spravili z neho Pázmaňa
RELAX - Na ulici | 8.8.2012, 10.35, prispievatelia
O odhalenie tajomstiev histórie sa v Malom Ríme postarala Mgr. Kvetoslava Viskupičová. Zvedavcom odhalila čaro trnavských sôch. Pred touto vychádzkou som si ani neuvedomila, koľko je v meste sôch.
Svätý Florián je súčasťou Trojičky.
reklama
Prvou zastávkou nedeľných potuliek bola Bernolákova brána, ktorú zdobia dva reliéfy: Stretnutie kráľov a výroba kolesa.
Hneď pri bráne je zasa pomník Antona Bernoláka. Zobrazuje dve rodiny, ktoré načúvajú Bernolákovo učenie o reči. Autorom pamätníka je Ján Koniarek, zakladateľ moderného slovenského sochárstva. Pamiatka je však neslávne známa množstvom bezdomovcov, ktorí ju obklopujú.
Hneď oproti nájdete súsošie poľnohospodárov. Oslavuje štyridsiate výročie združstevňovania. V roku 2008 ktosi tieto sochy skrášlil. Dožinkový veniec vyzeral ako muchotrávka a postavy boli oblečené farebne. Verejnosti sa toto skrášlenie páčilo, no mestskí konšeli toto umenie videli ako kriminálny čin, a tak dali sochy vyčistiť.
Telo i dušu
Trojičné námestie zdobia rôzne skvosty. Pred betónovým eroháčkom sa týči sklená vitrína s autom vo vnútri. Námestie však dostalo pomenovanie podľa Súsošia Najsvätejšej Trojice. Pôvodne tu mal stáť len sv. Florián a mesto mal chrániť pred ohňom. Pribudli však aj sochy ďalších svätcov chrániace pred morom.
reklama
Socha mala zachytiť podobu duše pápeža.
Na vrchu stĺpa sa týči súsošie Najsvätejšej Trojice, korunujúcej Pannu Máriu. Trojične námestie nenieslo svoj dnešný názov vždy. Istý čas bolo Gottwaldovo námestie. Mala ho zdobiť socha obrovského kovového Klementa. Jeho podobizeň však bola rozdelená na dve časti. Vrchná skončila v depozite a zo spodnej vytvorili pamätník Petra Pazmáňa, zakladateľa Trnavskej univerzity. Na tejto univerzite sochu nájdete aj dnes.
Pred Trnavskou univerzitou nájdeme aj bustu Antona Hajduka. Pamätník zdobí okrem iného kocka symbolizujúca jeho vzťah k matematike.
Pri Katedrále sv. Jána Krstiteľa stojí Ján Pavol II. Socha mala pri príležitosti druhého výročia návštevy Svätého Otca zachytiť podobu jeho samotného, ako aj podobu jeho duše. Okrem pápeža tu stojí aj pomník SNP zobrazujúci ruky držiace pušky.
Baziliku sv. Mikuláša zdobí množstvo sôch. Niektoré ste si možno ani nevšimli. Vstup do krýpt pri Hrubom kostole strážia anjeli. V období baroka bol kult anjelov veľmi rozšírený.
Ako maku
Okolo niektorých zaujímavostí chodíme denne. Viacerí účastníci potuliek priznali, že si doteraz nevšimli výjav na budove pošty pri poliklinike. Je na ňom zobrazený človek, ktorý sa redukuje na geometrický tvar.
Poľnohospodári sa mnohým páčili viac, keď boli farební.
V čase vzniku tejto budovy fungoval zákon, podľa ktorého musela byť určitá časť nákladov na postavenie budovy minutá na jej estetickú funkciu. Aj pre to existujú na sídliskách rôzne sochy. Pri modernom zatepľovaní fasád však mnohé paneláky o umelecké diela prichádzajú.
Námestie sv. Jozefa zdobí súsošie, na vrchu ktorého sa týči socha sv. Jozefa s Ježiškom. O kúsok ďalej nájdeme bustu Mikuláša Schneidra-Trnavského. Skvostov, okolo ktorých chodíme denne, je v Trnave ako maku. Na boku eroháčka si môžeme všimnúť podivné útvary.
Keď sa však na ne pozrieme z boku, mali by sme v nich rozoznať holubicu. No, neviem... V pasáži, ktorou sa od Jednoty dostaneme na pešiu zónu, na nás vykúka kópia jednej zo známych Messerschmidtových charakterových hláv.
Pri Knižnici Juraja Fándlyho nájdeme Pomník nespravodlivo prenasledovaných komunistickým režimom. Ten tu bol osadený celkom nedávno, v roku 2006. Kocka symbolizuje slovenský národ roztínaný na polovice. Oceľová reťaz však zobrazuje niečo, čo ho drží pokope. Jedno jej oko má symbolizovať jedného disidenta. O kúsok ďalej nájdeme Pomník červenej armády z obdobia socialistického realizmu. Na vrchu podstavca sú dvaja partizáni.
Dá sa to prehliadnuť?
Socha Milana Rastislava Štefánika na námestí SNP sa dá označiť ako migrujúca. Niekoľkokrát zmenila svoje miesto. Posledným bodom prehliadky trnavských sôch bol Pomník padlých, venovaný obetiam I. svetovej vojny. Socha zobrazuje smutného, raneného bojovníka s odseknutým mečom. Má symbolizovať, že vo vojne nie je víťazov.
Text a foto: Júlia Kampfová