Trnavské rybníky
reklama

Románsky kostol v Páci opravujú ľudia vlastnými silami

AKTUALITY - Región | 8.8.2012, 18.00, Darina Kvetanová

CÍFER-PÁC – Kostol sv. Petra a Pavla bude čoskoro zvonka vyzerať rovnako ako v čase, keď vystavali jeho podstatnú časť.

Románsky kostol v Páci opravujú ľudia vlastnými silami

Nová fasáda, rovnaká, ako v čase najpodstatnejšej výstavby kostola. Foto: Darina Kvetanová

Cukrovar Trnava
reklama

 

Od jari minulého roka historickú pamiatku dobrovoľne reštaurujú občania Cífera, ktorí na tento účel vytvorili združenie. Na práce vynaložili približne 115-tisíc eur. Projekt opravy románskeho kostola podporila samospráva, fara, súkromní investori aj domáce obyvateľstvo. Kostol mal poškodenú strechu, jeho steny vlhli a múru, ktorý ho obkolesuje, hrozilo zrútenie.


Rovnaký osud čakal aj vežu kostola. „Ľudia dobrovoľne odviedli kus práce,“ hovorí Marek Lukáč predseda OZ Pác – renovácia historických pamiatok. „Podbetónovali vežu a časť kostola, vyčistili areál, odstránili starú omietku a urobili odvodnenie stavby,“ menuje s nadšením.

 

Združeniu chýba ešte 18-tisíc eur na dokončenie fasády, historického múra a zrekultivovanie okolitého areálu. „Potom sa pustíme do interiéru, na ktorý budem potrebovať asi 70-tisíc eur. Predpokladám, že začneme v roku 2014.“

Dni zdravia
reklama

 

V roku 2010 pamiatkari zistili, že kostol v Páci nie je barokovou, ale románskou stavbou. Jeho história siaha do prvej polovice 13. storočia. Pod kostolom sa nachádza krypta a v chórovej časti chrámu starobylý organ. Po ukončení prác by sa v pamiatke vďaka nemu mohli konať organové koncerty.

 

Dominantou kostola je zachovaný renesančný múr s kostnicou okolo cintorína, ktorý chráni okolie kostola a zároveň ho esteticky dotvára.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama