Trnavské rybníky
reklama

Retro: Pane Bože, len nech ťa neprechádza trpezlivosť

RELAX - Retro | 9.8.2012, 21.12, Benjamín Škreko

Je štvrtok večer, sadáte si do kresla, vypínate televízor a lačno otvárate pred sebou ešte horúce vydanie Trnavského hlasu. Má číslo 32 a dátum 8. až 14. augusta.

Retro: Pane Bože, len nech ťa neprechádza trpezlivosť

Darinka Rolincová v rozhovore pre Trnavský hlas extra vyhlásila, že za najväčšie šťastie považuje zdravie. FOTO: THE

reklama

 

 

Ak ste sa už prepracovali od titulnej strany až k týmto riadkom, tak sa stavím, že čítate rubriku Retrohlas na strane šesť. Vraciame sa v nej k dvadsať rokom starým novinám Trnavský hlas extra č. 32, iba dátum je oproti našim aktuálnym posunutý o dva dni dozadu.

 

Nuž, o čomže to písali pred dvoma desaťročiami naši trnavskohlasí predchodcovia? Čas chleba, znie názov úvodníka, ktorý sa odvtedy už premenoval na editorial, aby každý videl, že nezaostávame za svetom.


Iba jedny nervy
„Náš ľud mal vždy v úcte svoj každodenný chlieb,“ nadchýna sa značka RV, a ja viem, kto je to, a nepoviem, lebo keby Robo chcel, veď by sa bol už vtedy podpísal. „Hosťom ho ponúkal spolu so soľou na uvítanie ako prejav vážnosti a priateľstva.

reklama

 

Keď odišiel otec rodiny do práce, deti o ňom hovorili, že išiel zarobiť na chlebík. A keď núdzou hnaný odchádzal do sveta, aby ako vysťahovalec v cudzine hľadal obživu pre seba a pre svojich doma, hovorilo sa o ňom, že odišiel za chlebom.

 

Padnutý chlieb náš človek dvíhal zo zeme s úctou a pobozkal ho. Pred zakrojením peceň chleba poznačil znakom kríža. Pripomíname si toto práve teraz, v čase žatvy. Na začiatku zrodu chlebíka. Tohtoročné úrody nie sú veru najlepšie. Úroda hustosiatych obilnín a ďalších plodín bude slabšia než v minulých rokoch. Zapríčinilo to suché a veľké teplo v máji...“ No paráda.

 

Čo sa pamätám, v posledných desaťročiach nebolo jednej žatvy, ktorá by nám nebola narobila vrásky. A hľa, zázrak: Nebolo však ani jedného roka, aby neboli bývali kontajnery plné krajcov i polovičiek bochníkov aj s tým krížikom na tmavej strane. Som zvedavý, kedy už Pánbožka prejde trpezlivosť.


Zlá zelina nevyhynie
Tak ako nevymiznú z ľudskej povahy škodlivé zvyky, ostávajú aj v organizme dedín a miest šarapatiť všelijaké neduhy. Marek Zelina sa v článku s otázkou v názve Turista v Trnave nevítaný? rozhorčuje nad nedostatkami v aktívnom cestovnom ruchu, hoci práve ten je dôležitou súčasťou mnohých vyspelých ekonomík.


„Trnava určite patrí k atraktívnym mestám,“ rozvíja svoju myšlienku autor. „Jej výhodná poloha a množstvo architektonických pamiatok ju predurčujú k tomu, aby sa stala centrom turistiky. Zájazdy, obdivujúce krásy Slovenska, akosi naše mesto obchádzajú. Je to chyba propagácie?

 

Cestovným kanceláriám a individuálnym turistom sa ani nečudujem, pretože turistický ruch akosi nepatrí do nášho života, slabučko sa nás dotýka. Ak ktosi navštívi naše mesto, musí sa postarať sám o seba.

 

Chýba akákoľvek informácia o tom, čo je v Trnave zaujímavé, čo si nemožno nechať ujsť. Keď sa snažíte zohnať mapu Trnavy, vaša snaha nebude korunovaná úspechom. Vhodná by bola brožúra so stručnými informáciami...“


Chvalabohu, aspoň v tejto oblasti sme už za dve desaťročia od napísania kritiky pokročili. Pribudli hotely, reštaurácie, kaviarne, bary, ba dokonca aj oplakávaná informačná kancelária, ktorej „súčasťou by mohla byť sprievodcovská služba a zmenáreň.“


Zlatý prach a roje včiel
No, s turistickým ruchom to nebolo v roku 1992 slávne, ale zato sa k nám už cez otvorené hranice začalo valiť nebezpečenstvo narkománie. V lekárskom stĺpčeku s názvom Drogová závislosť vychádzajú na pokračovanie varovné poznámky o účinkoch jednotlivých drog.

 

Opravuje a renovuje sa na každom kroku. Treba len s vkusom, v  intenciách historického štýlu budovy. Tak ako tento súkromný podnikateľ v  Pezinku. FOTO: SK
 

 

Takto autorka Anna Filipová popisuje užívateľov kokaínu: „Kokainisti majú pocit blaženosti, spokojnosti spojený s pocitom zvýšenej telesnej sily a duševnej aktivity, nepociťujú únavu a hlad. Pri vyšších dávkach prichádzajú halucinácie zrakové, často hmatové (zlatý prach, roj včiel). Zvyšuje sa sexuálne dráždenie, znižujú sa zábrany, čo sa často prejaví sexuálnou úchylkou.

 

Po fáze eufórie (dobrej nálady) nastupuje depresia (nezáujem, smútok), čo núti k ďalšiemu užívaniu drogy. Kokainisti majú páchnuci dych, bledé pery, zelené zuby, červený lem okolo ústnych kútikov, vpadnuté oči bez lesku, nesúvislú reč, sú nedôverčiví, neúprimní, zákerní. Ich deti majú poruchy intelektu.“


Fuj, až ma striaslo od hrôzy. Rýchlo som prebehol vpadnutými očami bez lesku k ďalšiemu materiálu, ale hneď od nadpisu AIDS a promiskuita som zutekal ku kurzíve Ten horký, nebezpečný dych. Začínal sa tak nevinne: „Okrem rakoviny pľúc je koeficient úmrtnosti niekoľkonásobne vyšší u fajčiarov než u nefajčiarov aj v prípade mnohých ďalších ochorení. Napríklad pri zápale priedušiek a rozdutí pľúc je úmrtnosť vyznávačov nikotínu vyššia šesťkrát...“


To teda boli za oných čias spôsoby, ako sa vysporadúvať s uhorkovou sezónou. To radšej bulvár 21. storočia a holé baby!


Dara ešte ako Darinka
No nie, skoro mi to vyšlo. Na tretej strane je akási brčkavá kočka s veľkými očami, ibaže tuším ešte pod zákonom... Autorky Andrea Ondrejková a Karin Brodňanová ma však vyslobodili z rozpakov: Hurá! Darinka už má vyše devätnásť! Nažeravil som pozornosť a pustil sa do čítania. Už prvá otázka bola napínavá: čomu sa vraj speváčka práve venuje.


A napínavá bola aj odpoveď: „Môj denný režim vyzerá asi tak, že oddychujem.“ Má Darinka strach zo samoty? „Mám.“ Speváčka Whitney Houston si dala ušiť deku z pravej kožušiny. Dala by si aj Darinka ušiť deku z pravej kožušiny? „Z pravej kožušiny? Zvieratá by sa nemali zabíjať, veď krásne sú aj umelé kožušiny. Ak by sa to dalo, určite by som sa prihlásila do Greenpeace...“


To si žiada upraviť denný režim tak, že oddychujem. Do stretnutia pri čítaní Trnavského hlasu extra spred dvadsiatich rokov opäť o týždeň.
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda plug in hybrid
reklama