Trnavské rybníky
reklama

Atlétka Kalnayová prekonáva v skoku o žrdi rekordy

ŠPORT - Atletika | 18.8.2012, 16.11, Tatiana Čuperková

V trnavskej atletike ožila po rokoch jedna z najnáročnejších technických disciplín – skok o žrdi. Prekonávať v nej rekordy, ale aj vlastné schopnosti, sa rozhodla bývala gymnastka Klaudia Kalnayová.

Atlétka Kalnayová prekonáva v skoku o žrdi rekordy

Klaudia Kalnayová sa za pár mesiacov prepracovala do slovenskej reprezentácie. Foto: Tatiana Čuperková

Púpavy pri aleji
reklama

 

Študentka Športového gymnázia Jozefa Herdu v Trnave si len prednedávnom vytvorila nový osobný rekord 330 cm.


„Žiacky má na Slovensku hodnotu ešte o päťdesiat centimetrov väčšiu. Lenže Klaudia sa žŕdke venuje len od januára tohto roka. Dá sa povedať, že na každej súťaži svoje maximum zvyšovala,“ povedal tréner Miroslav Kyrinovič.


Gymnastika je pri tak náročnom atletickom športe mimoriadnou devízou. V jednom okamihu sa musí skĺbiť niekoľko faktorov. Beh, načasovanie práce so žrďou, výskok, pretočenie celého tela vo vzduchu a samotný dopad.

ŠUPA technika
reklama

 

„Už sa mi stalo, že som pretekala na miestach, kde nemali regulárne doskočisko a namiesto na mäkkú žinenku som dopadla na zem. Našťastie, odniesla som si len obrovskú modrinu na chrbte,“ pousmiala sa Klaudia.


Mladá atlétka sa od štyroch rokov venovala športovej gymnastike a na Slovensku patrila v žiackych kategóriách medzi najlepšie. Lenže potom prišli zdravotné problémy.

 

„Dostala som horúčky a mala som problém kľaknúť si. Jedny antibiotiká vystriedali druhé, jedna bolesť odišla, druhá prišla. Ťahalo sa to dva roky.“
Dva roky bez gymnastiky znamená totálny prepad vo výkonnosti. Návrat nie je len ťažký, ale vlastne nemožný.

 

„Lenže šport ma stále bavil a chcela som niečo robiť. Keď bolesti pominuli, rozhodla som sa venovať atletike. Voľba padla na skok o žrdi.“


Zdá sa, že talent Klaudia má aj pre tento šport. No ten samotný nestačí. „Trénuje denne. Keď nie v Trnave, tak odchádza do Prahy. Tu sa jej venujem ja a v Prahe Pavel Beran,“ uviedol Kyrinovič. Slovenský tréner má na starosti športovú časť prípravy, český technickú. Masérsky dáva Klaudiu dokopy Štefan Boleček.


„Stojí to neskutočné peniaze. Na niečo sme už získali sponzora, ale stále je to málo. Keď chceme, aby športovala na najvyššej úrovni, bez sponzorov to nejde,“ povzdychol si tréner Allan Kalnay.


Klaudia deklaruje, že má v tomto športe veľké ambície. „V prvom rade sa chcem kvalifikovať na Európsky festival mládeže, ktorý sa bude konať budúci rok. Limit naň je 365 cm. V tréningu sa mi podarilo skočiť už 350.“ Ako správna športovkyňa však myslí ešte ďalej. Na majstrovstvá sveta a aj olympiádu.


„Keby všetko okolo Klaudii vychádzalo ideálne, je v jej silách do troch rokov skákať na úrovni 450 cm,“ prikývol slovenský tréner. Zatiaľ musí ešte veľa drilovať techniku. „V jednej fáze rozbehu mám problém s tyčou. Ruka musí byť vystretá a ja ju mávam pokrčenú. Potom mi nepokračuje skok. Keď je ruka vyrovnaná, tak dochádza vlastne ku katapultovaniu tela a prevedeniu celého skoku,“ priznala Klaudia, ktorá zároveň hosťuje aj za USK Praha.
 


 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama
cale clinic
reklama