Trnavské rybníky
reklama

Janek Ledecký: Ženy ho prenasledujú aj v päťdesiatke

RELAX - Rozhovory | 21.8.2012, 20.18, Katarína Rosinová

Na ptáky jsme krátký, Pěkná, pěkná, pěkná, ale hlavne Proklínám. Tieto a mnohé ďalšie hity sa stali nesmrteľnými a po ich autorovi ženy doslova šaleli. Hoci stále nie je na zahodenie.

Janek Ledecký: Ženy ho prenasledujú aj v päťdesiatke

Večne mladý je aj vďaka rokenrolu. FOTO: Vladimír Kampf

reklama

 

Janek Ledecký nedávno zavítal do našich končín spolu s rodinkou, aby zaspieval a oslávil okrúhlu päťdesiatku na festivale Sessler FestDobré Bohunice. Po koncerte si vzal do ruky pivko a trochu sme pokecali.


Na FestDobrých Bohuniciach ste už tretíkrát, ako sa vám tu páčilo?

- Tento rok to bolo zatiaľ najlepšie, najviac ma to bavilo. Nie je náhoda, že som tu. Na dnešný večer som mal ponuku aspoň piatich miest, kde by som mohol hrať. Bohunice som si vybral, pretože každý raz to tu bolo v pohode a ani teraz ma to nesklamalo. Narodeniny tu oslavujem už tretíkrát.


Dostali ste tortu aj krásny obraz namaľovaný na gitare. Čo vás najviac potešilo v tento slávnostný deň?
- Asi to, že som si mohol po prvýkrát v živote zahrať so svojím synom Jonášom. Ešte sme spolu nikdy nestáli na pódiu.

reklama


Čí to bol nápad?
- Môj, chcel som si to dať ako darček k narodeninám.


Takže syn sa obetoval a zahral si s otcom? :)
- On tomu bol hrozne rád.


Jonáš má osemnásť, aký ste boli vy v jeho veku?
- Nevedel som ani štvrtinu toho, čo on. Na gitaru hrá lepšie ako ja a ide dopredu takým tempom, že ho už asi nedobehnem. Začína točiť album so svojou kapelou Ray-band. Napísal dvadsaťpäť skladieb, z toho nahrávajú pätnásť. Ja som v osemnástich určite nemal napísaných toľko piesní a nebol som lídrom kapely. A pozrite sa naňho, ako vyzerá! Takto dobre som ja nikdy nevyzeral. :D


Akí ste boli vy v puberte?
- Maminka mi potvrdila, že moja puberta prebehla úplne nepozorovane. Asi je to dedičné. Musím povedať, že obe deti, Jonáš aj sedemnásťročná Ester, sú skvelé. Neboli s nimi nikdy žiadne problémy a puberta sa akosi nedostavila.

 

Na dôkaz len toľko, že sme práve pricestovali zo spoločnej dovolenky v Grécku. Boli sme tam mesiac, už deviatykrát na tom istom mieste. Všetci sme sa tam tešili, užili sme si to a už to máme zabookované na ďalší rok. Nie je typické, že deti cestujú v tomto veku s rodičmi. Obe strany si väčšinou radi odpočinú. My odpočívame spolu.


Nebojíte sa, že synovi budú vyčítať známe priezvisko?
- Je to tak, známe meno je prekliatie. Jeho jediná šanca je, že bude o strašne veľa lepší ako ja, inak to bude vždy vyzerať, že ho protežujem. Iné to má dcéra Ester, ktorá je v českej reprezentácii na lyžiach a snouborde. Je vo výbere na nomináciu na zimnú olympiádu. Čo si budeme hovoriť, je jasné, že v tom jej nijako pomôcť nemôžem.


Máte päťdesiat, ale vôbec na svoj vek nevyzeráte. Chce to veľa námahy udržiavať sa vo forme?
- Ja si myslím, že je to práve tým rokenrolom. Ukazuje sa to ako najzdravší životný štýl. Pozrite sa na Rolling Stones – sú vo veku mojich rodičov a stále behajú po pódiu a skáču.


Predsa len, pracujete nejako na sebe?
- Dvíhať činky v posilňovni mi príde ako nezmyselná činnosť. V zime lyžujem a snoubordujem, celý rok hrám squash, venujem sa windsurfingu, plážovému volejbalu... Musí to byť hlavne zábava.


Ani vlasy si nefarbíte? :)
- To áno. Bol by som šedivý už od tridsiatky. Ale to robia úplne všetci chlapi v tejto brandži na celom svete. Ukážte mi jedného, ktorý to nerobí. Aj George Clooney má aspoň melírik. :)


V článkoch vás uvádzajú ako „bývalý idol ženských sŕdc“. Nie je ten minulý čas trochu deprimujúci?
- To mi je úplne jedno. Nikdy som netúžil po tom, byť ním. Muzika je pre mňa oveľa dôležitejšia a to, že sa môj muzikál Hamlet úspešne hrá po celom svete, určite nie je preto, že by som bol nejakým idolom dievčat.


Kedysi to asi muselo byť šialené, určite vás prenasledovali fanúšičky...

- To sa mi stáva aj teraz. :) Ale ja mám pevnú vôľu a odolám.


Strážite si súkromie. To je možno taký recept na to, že vám manželstvo vydržalo aj v dnešnej dobe rozvodov...
- Mám hlavne obrovské šťastie, to je základ. Druhá vec je, že do každého vzťahu treba veľa investovať. Keď človek s niekým chodí prvý polrok, tak sa na každé rande pripravuje a niečo vymýšľa. A keď si niekto myslím, že po piatich, desiatich, dvadsiatich rokoch to netreba, je na omyle. Treba, a ešte oveľa viac.


Okrem vlastnej hudby robíte aj muzikály. Váš Hamlet je mimoriadne úspešný...
- Hamlet doteraz mal, ak zoberieme pôvodnú verziu spolu s novou svetovou verziou, ktorú som prepracoval s americkým režisérom Robertom Johansonom, takmer tisícpäťsto repríz. Hrá sa s úspechom v Južnej Kórei aj v Japonsku. Hrozne si to vážim a ešte k tomu ma to hrozne baví.


Prečo si myslíte, že je taký úspešný? Predsa len, Hamlet už bol spracovaný toľkokrát.
- Myslím, že preto, lebo som ho robil strašne poctivo, strávil som tým vyše dva roky. Podarilo sa mi prísť na spôsob, ako prerozprávať Hamleta, ktorý je na dramatickom pole hitparády divadelných hier jasne prvý. Pre mnohých má dnes nádych zložitej, ťažko pochopiteľnej a intelektuálnej drámy, no ten môj je zrozumiteľný. Teraz pripravujem tretí muzikál Othello, je sa na čo tešiť. :)
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda 3
reklama
Cisárky Sereď
reklama