Trnavské rybníky
reklama

Unikátny nález, ktorý tu nemá obdobu: Tajomstvá freskového domu

RELAX - Reportáže | 22.8.2012, 15.46, Vladimír Kampf

Na pohľad obyčajný historický dom uprostred mesta. Zrekonštruovaný. Až keď človek vyjde na prvé poschodie do uličného krídla, ohúria ho nástenné maľby.

Unikátny nález, ktorý tu nemá obdobu: Tajomstvá freskového domu

Aj tieto unikátne priestory by mali byť k dispozícii nájomcom. Foto: Vladimír Kampf

reklama

Kúpite dom, historický, a hups... Pri rekonštrukcii sa ukáže, že pod omietkou sú unikátne fresky. Majitelia domu na Kapitulskej 19 v Trnave mali na výber: Buď unikátny nález nechajú pamiatkarom zdokumentovať a opäť ho zakryjú omietkou pre ďalšie generácie, alebo sa vydajú náročnejšou cestou a dajú ho zreštaurovať.

 

„Nie sme barbari,“ vysvetľuje riaditeľ projektovej investičnej spoločnosti Immo Project Managment Dušan Durec. „O freskách sme ani netušili. Išli sme do opravy pamiatkovo chráneného meštianskeho domu. Objavili sme ich až neskôr. Rozhodli sme sa dať zrekonštruovať, čo sa dá.

 

reklama

Detail klasicistickej fresky približne z roku 1830. Foto: Vladimír Kampf

 

Samotné maľby boli zničené novými vrstvami. Tí, ktorí ich nahadzovali, pôvodné steny oklepali kladivom, aby ďalšia omietka lepšie držala. Našli sme si vlastného reštaurátora. Ten podľa fotografií v počítači dotvoril niektoré chýbajúce časti a zreštauroval ich.“


Šťastie na nájomníkov
„Dom sme kúpili od firmy, ktorej tu nevyšiel podnikateľský zámer. Ešte pred nimi v tom dome bývali fyzické osoby. Hlbšie do histórie sme nepátrali,“ vysvetľuje riaditeľ Durec. Našťastie, do tohto domu sa nikdy nedostali ľudia, korí by ho nenávratne ničili a likvidovali, ako to bolo v prípade tragédií iných budov v centre mesta.

 

Miestnosť, z ktorej dýcha história a kopa otázok. Foto: Vladimír Kampf

 

„Pri dome bola veľmi pekná, udržiavaná záhrada. Ako tento dom predošlá firmy kúpila, tak nám ho aj predala. Tí neprispôsobivejší žili na opačnej strane, na Halenárskej ulici. Mali sme záujem aj o tento pozemok, ale mesto nám ho nepredalo, pretože slúžil na sociálne účely.“


Spoločnosť Immo Project Managment sa k pozemkom v centre Trnavy dostala náhodou. Nikto z jej vedenia nemá k Malému Rímu žiadne hlbšie väzby. „Dotvoríme priestor, kto bude mať oň ďalej záujem, konkrétne neriešime. Prenajmeme ho alebo ponúkneme na odpredaj. Čo v ňom konkrétne bude, vám preto neviem povedať,“ vysvetľuje.

 

Reštaurátor dotvoril všetko, čo mohol. Zvyšok zostal akoby nedokončený. Foto: Vladimír Kampf


V dome je klenbová pivnica. „Aj tú sme opravili. V rámci následnej výstavby ju plánujeme využiť a urobiť jej zázemie. Mohla by tam byť vinárnička alebo reštaurácia. Pekná klenbová tehlová pivnica zatiaľ nemá žiadne zázemie. Nájdeme jej však priestor pre kuchyňu či bar.“


Asi ani Cisár netušil
V dome na Kapitulskej 19 býval svojho času nejaký pán Cisár. Ktovie, či aspoň tušil, aké klenoty ukrývajú steny, ktoré ho obklopujú? Je to celkom príznačné – Cisár býval v najvymaľovanejšom dome v Trnave. Len či to vedel? :-)

 

Akoby prienik kamsi za stenu do diaľky z domu uprostred mesta. Foto: Vladimír Kampf


Po odhalení fresiek sa ukázalo, že dávni obyvatelia v ňom mohli mať aj malú kaplnku s oltárikom. V stanovisku k nálezom výtvarnej dekorácie interiérov Krajského pamiatkového úradu v Trnave sa píše, že tento meštiansky dom patrí medzi najautentickejšie zachované objekty v mestskej pamiatkovej rezervácii. Je evidovaný, ako národná kultúrna pamiatka.

 

Reštaurátorský výskum bol zameraný na overenie možnej výtvarnej výzdoby pod mladšími omietkami alebo náterovými vrstvami. Zistili maliarsku výzdobu v piatich miestnostiach na poschodí uličného krídla. Bez výzdoby bolo schodisko.

 

Neuveriteľné. Takto vyzerali nástenné maľby pred zreštaurovaním. Foto: Immo Project Managment

 

Výzdobu našli na všetkých stenách, vo väčšine prípadov síce dosť zničenú, ale takmer kompletnú. Hodnotné vrstvy sa viažu k obdobiu barokovej prestavby v polovici 18. storočia a k obdobiu klasicistickej úpravy, datovanej do roku 1830.


Na týchto dvoch vrstvách boli ďalšie bez výraznejšej výtvarnej hodnoty. Pamiatkari tu použitým motívom hovoria iluzívne. V mnohých prípadoch vyvolávali ilúziu prieniku do iného priestoru alebo do krajiny. Motívy dopĺňajú figurálne výjavy, romantické veduty s prirodzenou a štylizovanou rastlinnou dekoráciou a ornamentálnym dekórom.

 

V trnavskej meštianskej architektúre a aj v rámci širšieho regiónu má tento nález jedinečný význam. Jeho hodnota nespočíva len v individuálnej unikátnosti zachovania takejto výzdoby. V Trnave je takýto počet nástenných malieb v jednom dome unikát.

 

Rovnať sa môže len s výzdobou domu na Štefánikovej 7. Táto budova sa však môže pochváliť len polovičným rozsahom fresiek. Dokumentárny význam znásobuje možnosť vytvoriť si pomerne presnú predstavu o štýle tvorby obytných priestorov vyššej vrstvy obyvateľstva v prvej polovici 19. storočia. Neobvyklý je aj rozsah zachovania originálu.

 

Voľakedy to nebolo také jednoduché dať si vymaľovať... Foto: Vladimír Kampf


Pamiatkari ďalej konštatujú nutnosť zachovania malieb v celom rozsahu. Z hľadiska pamiatkového významu vybrali na prezentáciu klasicistickej etapy aspoň niekoľko analytických sond. To znamená, že časť stien je viditeľne zreštaurovaná a zvyšok historickej omietky zakrýva nová, ktorá je aj jej ochrannou a konzervačnou vrstvou. Prezentácia aspoň časti týchto malieb vyplýva najmä z jedinečnosti tohto mimoriadneho nálezu.


Bude aj po jame
Immo Project Managment kúpil časom aj vedľajší pozemok, na ktorom sú ďalšie unikátne archeologické nálezy najstaršieho osídlenia Trnavy. Vtvorili spoločnosť Trnava building. Jedna obrovská diera v centre by mala byť minulosťou.

 

Časť nástenných malieb je odkrytá, časť zakonzervovaná a skrytá pod ochrannou omietkou.

 

Spoločnosť dostavia chýbajúci dom a spojí ho s vedľajším – freskovým. Tento projekt nesie názov: Dom za freskami. „Celé centrum Trnavy je podmienené archeologickým prieskumom. V jame pracujú odborníci už dva roky. Našli v nej stoštyridsať rôznych nálezísk. Postupne ich dokumentovali a odkrývali vrstvu po vrstve.“


Na mieste jamy a freskového domu bude stáť polyfunkčná stavba s dvadsiatimi troma bytmi a siedmimi kancelárskymi priestormi. „Oslovili sme toho istého projektanta, ktorý pracoval na vedľajšom projekte Vila Kapitula. Týmto dostane toto územie jednotný ráz.“

 

Objavenie historických nástenných malieb znamenalo nepredpokladané náklady. „Myslím, že fresky tento objekt zatraktívnia. Pamiatkari boli tiež spokojní. Priestor je vhodný na reprezentatívne kancelárie, notársky úrad, ale aj ako byt pre niekoho, kto má vzťah k pamiatkam a histórií.

 

Kapitulská ulica je zabudnuté historické centrum Trnavy, do ktorého už cielene chodil len málokto. Dúfam, že aj náš projekt tento stav zmení. Myslím, že v poslednom čase sa celá ulica začala dosť zatraktívňovať,“ mieni Dušan Durec. „Zatiaľ tam najviac straší naša jama. Dúfam, že už onedlho nebude. Všetky potrebné investície už máme predrokované. Výstavba bude trvať dvanásť až šestnásť mesiacov.“

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
cale clinic
reklama