Trnavské rybníky
reklama

Nikdy nie je neskoro. Kvetka našla vďaka nadváhe radosť zo života

RELAX - Príbehy | 23.8.2012, 14.07, prispievatelia

Pokojný, plný pohody a sladkého ničnerobenia. To je predstava väčšiny ľudí o dôchodku. Presne takéto plány mala aj päťdesiatdeväťročná Trnavčanka Kveta Baranovičová. Potom však začala cvičiť a jej život sa radikálne zmenil.

Nikdy nie je neskoro. Kvetka našla vďaka nadváhe radosť zo života

Posilňovňa zmenila Kvetke život.
 

reklama

 

Kvetku poznám len ako večne vysmiatu energickú ženu, ktorá má obrovskú radosť zo života. No nebolo to tak vždy. Na stretnutí mi ukázala fotku spred pár rokov. Ostal som šokovaný. Neveril som, že tá na prvý pohľad zničená a utrápená tvár z občianskeho preukazu patrí naozaj jej.


Ako znovuzrodená
„Takto si ma ešte nepoznal. Toto bolo v období, keď som ostala na penzii. Bola som zo všetkého unavená a zatrpknutá,“ začína rozprávať Kvetka. Keď však jej dcéra videla mamin štýl života, nahovorila ju, aby spolu začali chodiť do posilňovne. „Predtým som síce chodila chvíľku cvičiť, no samu seba som presvedčila, že som už na to stará,“ vysvetľuje.


Postupom času však sama cítila, že to chce nejakú zmenu. Pohodlný život ju ubíjal stále viac a nežiaduce kilá navyše stále pribúdali. „Možno aj to bol jeden z hlavných dôvodov, prečo som sa rozhodla skúsiť to znova,“ hovorí Kvetka. Tentoraz s už väčším nasadením a podporou dcéry sa jej podarilo prekonať trochu rozpačité začiatky.

reklama


V Gym štúdiu Albert vládne príjemná až rodinná atmosféra. Pravidelní návštevníci sa tu poznajú, pri cvičení sa navzájom podporujú a motivujú k lepším výkonom. Takáto podpora je tiež veľmi dôležitou súčasťou tréningového procesu. „Necítim sa tu len ako kus. Tréner aj ľudia okolo mi vedia pomôcť aj s problémami, ktoré sa netýkajú cvičenia.

 

Vďaka kolektívu v štúdiu som zistila, že všetky prekážky sú iba v mojej hlave. Mnohokrát som sem prišla vyčerpaná a zle naladená. Po hodinovom tréningu som odchádzala ako vymenená. Hoci som bola mokrá ako myš, cítila som sa sviežo a oddýchnuto,“ dodáva spokojne.


 

Za všetko môže dcéra (vpravo). Foto: Album Kvety Baranovičovej


Nový cieľ
O pár mesiacov jej postava dosiahla takmer vytúženú dokonalosť. Akoby zo dňa na deň mladla. Stávala sa z nej spokojná a cieľavedomá žena, ktorá dosiahne všetko, čo si zaumieni. Zúčastnila sa aj na súťaži Sto dní do formy. Tento nápad dostali samotní tréneri, aby tak ešte viac motivovali svojich zverencov. „Na začiatku sa našlo šesť nadšenkýň. Súťaž som však napokon dokončila len ja s dcérou, ba dokonca som bola o niečo lepšia ako ona. Dostala som prvú medailu v živote,“ chváli sa.


„Hoci som už mala postavu podľa mojich predstáv, neprestala som s aktívnym životným štýlom. Raz po tréningu som si skúšala nové cviky. Odrazu ku mne pristúpil tréner a postavil ma k veľkej tyči, aby som s ňou urobila drep. Priprav sa, v apríli pôjdeš na súťaž, oznámil mi, keď videl že tento cvik mi nerobí žiadny problém.“

 

Zničenú a utrápenú tvár vystriedal úsmev na tvári.


Pre dôchodkyňu, ktorá nikdy predtým aktívne nešportovala, to bol trochu šok, ale i nová výzva, ktorej sa zhostila s veľkým nadšením a húževnatosťou.


Hnací motor
Túto milovníčku pohybu dnes už nestretnete inak ako peši či na bicykli, a to bez výnimky, či je leto alebo zima. To sa jej však trochu vypomstilo. V príprave na silový trojboj spadla z bicykla a zlomila si ruku. „Syn ma vtedy podpichoval, že som už s dvíhaním činiek asi nadobro skončila. O takom dačom som nechcela ani počuť. Povedala som si, že na tú súťaž pôjdem a podám kvalitný výkon. A tak aj bolo. Ruku som rozhýbala tak, že sa mi podarilo zvíťaziť vo váhovej kategórií do šesťdesiat kilogramov.“

 

Hoci je s umiestnením spokojná, na súťaži našla novú inšpiráciu. V iných váhových kategóriách boli ešte staršie ženy ako ona. „O rok sa na súťaž prihlásim opäť. Mojím cieľom tentoraz bude prekonať samu seba,“ vyhlasuje rozhodne.

 

Matej Uhlár

Foto: Michal Hlavatovič
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda plug in hybrid
reklama