Ovocné aleje pri cestách a pásy sadov v chotári už dožili
AKTUALITY | 24.8.2012, 08.25, Benjamín Škreko
TRNAVA – Kto by to bol povedal, že raz budú na Slovensku čerešne dvakrát také drahé ako banány. Nuž a stalo sa. Dávno už medzi dedinami v našom regióne nevedú cesty majestátnymi alejami, ktoré sa zatvárali nad hlavou. Spomeňme si len, ako vyzerala taká zavarská, hrnčiarovská, voderadská.

Pásové sady ako tento medzi Hrnčiarovcami a Zelenčom už patria iba do histórie. Čaká sa len, kedy samy postojačky odumrú.
Prestarli aj sady v chotároch a tam, kde ich ešte ľudia nevyrúbali, zmenili sa na pominuteľné artefakty a svedectvá vysokej hospodárskej kultúry tohto kraja. Žiaľ, aj ich osud je už spečatený. Staré pásové výsadby vysychajú, koruny sa lámu vlastnou váhou, ošetrovať ich je neefektívne, a tak sa stávajú aj eldorádom škodcov.
Ovocné kontra okrasné
Čistá výmera ovocných sadov na Slovensku je asi deväťtisíc hektárov, z toho je až pätina neprodukčných a opustených. Extenzívne ovocinárstvo nemá budúcnosť. K šiestim tisícom hektárov intenzívnych sadov každoročne pribúda ďalších sto. Na ovocné aleje popri cestách bez komplexného hospodárskeho zázemia môžeme zabudnúť.
Námestník riaditeľa Správy a údržby ciest Trnavského samosprávneho kraja pre správu a prevádzku ciest Boris Valášek nám potvrdil, že namiesto zlikvidovaných starých ovocných alejí už neprichádza výsadba nových do úvahy. Nahrádzajú ich okrasné, ako to môžeme vidieť na príklade jarabín na ceste do Majcichova. Druhovú skladbu okrasných alejí určujú obvodné úrady životného prostredia.
Priplaťte si za červíka
Ako sa sadovníctvo takpovediac spriemyselňuje, vzrastá u časti obyvateľstva nedôvera voči napohľad krásnemu ovociu v regáloch hypermarketov. „Napríklad v Rakúsku je súčasťou výrobného cyklu pestovania jabĺk až dvadsaťsedem postrekov ročne,“ hovorí Miroslav Lužák z firmy LUMI. „Veľkoproducenti si nemôžu dovoliť čakať až na okamih akútnej potreby postreku, ale aplikujú ho preventívne. Nie je náhoda, že v tamojších tržniciach majú oveľa vyššiu cenu červivé jabĺčka od malopestovateľa, než dokonalé ovocie od veľkých producentov.“
Ovocné aleje vedľa našich ciest už o pár rokov úplne zaniknú. Možno je aj to, že tak, ako to už dnes vidíme na ceste do Voderád, budú sa vinúť cesty holými poľami, bez lemoviek stromov, pretože narastá spoločenský tlak vyhnúť sa stromoradiam ako pevným prekážkam. „Nie je vylúčené, že sa zmení legislatíva a ešte budeme musieť zlikvidovať aj okrasné aleje,“ poznamenáva Boris Valášek.
TEXT A FOTO: BENJAMÍN ŠKREKO
Bežný, aj keď smutný pohľad na mŕtve ovocné aleje...