VIDEO: Terminátor z A.S.A. likviduje sídliskové smeti
AKTUALITY - Trnava | 4.9.2012, 18.22, Gabriel Kopúnek
TRNAVA - Po dvojročných prípravách, šesťmesačnej výstavbe a následnej skúšobnej prevádzke spustili v utorok v areáli skládky komunálneho odpadu špeciálnu linku na likvidáciu sídliskových smetí.

Linka takmer zadarmo šetrí Trnavčanom veľké peniaze. Foto: autor
Ako zariadenie priblížil riaditeľ A.S.A. Trnava Ľudovít Púček, pozostáva zo štyroch samostatných zariadení pospájaných dopravnými pásmi, z ktorých v konečnej fáze vychádza výsledný produkt - tuhé alternatívne palivo.
"Prvým je Terminátor - drvič odpadu, ktorý dokáže spracovať aj veľké kusy ťažkých predmetov ako drevo či stavebný odpad. z Terminátora prechádzajú kontajnerové smeti cez odlučovač kovov do triedičky bioodpadu. Ďalší komunálny odpad prechádza vysokým dopravníkom do tretieho zariadenia, v ktorom sa na princípe gravitácie rozdeľuje na ľahký, ťažký a strednej špecifickej hmotnosti, ktorý prechádza ešte cez jeden drvič. Ten ho rozbije na výslednú veľkosť. Takto spracované smeti padajú do úložiska, odkiaľ ich distribuujeme do cementárne v Rohožníku."
Keďže cena takto vyrobeného alternatívneho paliva sa rovná nákladom na jeho prevoz na Záhorie, primárny finančný osoh linka nezaručuje. "Pre mesto je ale dôležité, že linka dokáže spracovať 34 percent komunálneho netriedeného odpadu a na skládku ho putuje o tretinu menej. Tým vlastne predlžujeme životnosť skládky a šetríme oveľa väčšie peniaze," vysvetlil prínos zariadenia primátor mesta Vladimír Butko. Navyše, linku za 3,24 milióna eur z 95 percent zaplatila Európska únia.
Vybudovaním triediacej linky predbehla Trnava slovenskú legislatívu a vopred sa pripravila na prísne európske kritériá v nakladaní s odpadmi. Aby bol cyklus spracovania sídliskových smetí uzavretý, treba ešte doriešiť likvidáciu bioodpadu, keďže súčasná kompostáreň kapacitne postačuje len na zužitkovanie orezov stromov a pokosenej trávy. V ďalšej hale by tak vraj do troch rokov mohlo pribudnúť ďalšie zariadenie, ktoré by biologický odpad splynovalo a následne z neho vyrábalo elektrinu.