Trnavské rybníky
reklama

Esbeeskár v Lidli zasiahol slzným plynom zákazníkov pri pokladniach

AKTUALITY - Kurz sebaobrany | 19.2.2011, 19.20, Darina Kvetanová

TRNAVA – V nedeľu dopoludnia nakupovala pani Edita z Trnavy aj so svojou dcérou v obchodnom dome Lidl. Pri platení za nákup nielen ich dve, ale aj ďalších zákazníkov a pokladníčky zasiahol slzný plyn.

Esbeeskár v Lidli zasiahol slzným plynom zákazníkov pri pokladniach

Nasprejoval ho na nich SBS-kár, pretože chcel zabrániť úniku muža, ktorý v obchode kradol tovar. Edita odhaduje, že pri pokladniach stálo asi dvadsať ľudí. „Začuli sme krik a bitku a videli, ako mladíka vedú dvaja esbéeskári pred pokladne. Starší z nich išiel privolať políciu, mladší ho mal strážiť, no nevenoval mu veľkú pozornosť. Zlodej sa dal na útek, dvere predajne však boli zamknuté, a tak chcel utiecť cez sklad a cestu si prerazil priamo popri nás,“ opisuje Edita situáciu. Práve vtedy vystrekol príslušník bezpečnostnej služby slzný plyn na skupinu zákazníkov a rozbehol sa za mužom. „Ľudia pred nami začali kašľať, vzápätí sme škriabanie v krku pocítili aj my. Dcéru dusilo. Vybehla pred predajňu. Aj muži nechali svoje nákupy ležať a utekali sa nadýchať vzduchu. Pokladníčky mali červené oči,“ hovorí ďalej a pýta sa, či bol zákrok esbéeskára oprávnený. Nechápe, prečo nasprejoval slzný plyn na ľudí v momente, keď bol už zlodej od pokladní ďaleko, ani to, prečo nebral na ostatných zákazníkov ohľad. „Čo ak by boli pri pokladniach deti alebo alergik či astmatik? Ja osobne nemám takéto zdravotné problémy, no škriabanie v krku som cítila celý deň.“

Cukrovar Trnava
reklama

Na oprávnenosť zásahu sme sa opýtali v spoločnosti ABAS SK Management, s. r. o., ktorá poskytuje pre tento obchodný dom bezpečnostnú službu. Regionálny vedúci pre Trnavský kraj Matej Porubský sa však ku konaniu esbéeskára odmietol vyjadriť. Tvrdenia Trnavčanky Edity nepotvrdilo ani nevyvrátilo ani vedenie trnavského Lidlu na Zelenečskej ulici. K veci sa napriek poskytnutému priestoru nevyjadrilo.

Podľa právnika Petra Wilflinga, ktorý spolupracuje s Centrom pre práva občana Via Iuris, môže príslušník SBS použiť slzný plyn v nutnej obrane proti trvajúcemu útoku aj proti útoku na majetok. Takto môže zakročiť aj proti unikajúcemu zlodejovi, ktorý odnáša ukradnutú vec. „Obrana a použitie slzného plynu však nie sú dovolené vtedy, ak by boli zjavne neprimerané nebezpečnosti útoku, napríklad ak by v dôsledku použitia slzného plynu hrozila ešte väčšia ujma, než akú spôsobil zlodej,“ objasnil právnik. Dodal, že výšku ujmy, ktorú príslušník SBS ľuďom spôsobil, treba posúdiť podľa konkrétnych okolností. „Ak sa preukáže, že jeho obrana proti zlodejovi boja zjavne neprimeraná, poškodení ľudia sa môžu domáhať finančnej náhrady ujmy, ktorú utrpeli,“ uzavrel Peter Wilfling.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama