Trnavské rybníky
reklama

Vo zvieracej ríši: Sú malí a strašne chlpatí

RELAX - Reportáže | 12.9.2012, 15.20, Vladimír Kampf

Načo sa trepať na safari niekam do Afriky alebo do trópov, keď si stačí ľahnúť kdesi za dedinou alebo aj za sídliskom do trávy a ponoriť sa do makrosveta džungle v tráve?

Vo zvieracej ríši: Sú malí a strašne chlpatí

Koník lúčny svojimi skokmi láme rekordy. 

reklama


Ak sa k tomuto dobrodružstvu hodíte do plaviek, aj sa opálite. Nehrozí vám pri tom žiadna exotická choroba či ťažká malária. A čo je najlepšie, tento úžasný kus prírody môžete pozorovať poležiačky. Nezabudnite si okuliare.

 

Koník lúčny. Na pohľad banálny tvor, ktorý však podáva jedinečný výkon tým, že dokáže preskočiť vzdialenosť dvadsaťnásobne dlhšiu, ako je celé jeho telo. Koníky sa v časoch, keď nachádzajú dostatok potravy dokážu premnožiť tak, ako nebezpečné kobylky v zlom americkom filme. Vtedy sú doslova všade.

 

reklama

Mlynárik kapustový je jedným z najrozšírenejších motýľov Strednej Európy.

 

Aj na Slovensku už bolo niekoľko takých prípadov. Koníky dokážu doslova obsadiť dedinu. Reálne nikoho neohrozujú, iba samé seba. Premnoženie pre nich znamená aj rýchlejší úbytok potravy.


Mlynárik kapustový je jedným z našich najpočetnejších motýľov. Je prekvapivé, aké sa pri pohľade zblízka zdajú niektorým ľuďom tieto inak nežné tvory škaredé. Motýle sú naozaj chlpaté, s dlhými sosákmi a obrovskými zloženými očami.


Mlynáriky žijú v dvoch generáciách. V zeleninových poliach ich húsenice obžierajú všetky hlúboviny a keď sa z nich vykuklia motýle a nenachádzajú dostatok potravy letia aj vo veľkých húfoch hľadať si obživu. Motýľ žije necelý mesiac. Živí sa nektárom s kvetov.

 

Vážka červená ako nebezpečná stíhačka modernej armády.


Ak ste niekde pri vode, možno sa na vás príde pozrieť aj zvedavá vážka červená. Má veľké oči a pôsobí a spýtavo. Oči vážok sa skladajú približne z tridsiatich tisíc jednotlivých svetlocitlivých buniek.


Vážky sú nebezpeční predátori. Doslova zabijaci v ríši hmyzu. Ak si vyhliadnu obeť, tá väčšinou nemá šancu. Korisť dokážu roztrhať a zožrať za letu. Väčšina z nich nežije dlhšie, ako rok, dva. Dokázali by sa dožiť aj siemich rokov. Pre človeka sú skvelou stíhacou peruťou v obrane pred komármi. Za svoj život ich stavy dokážu riadne zdecimovať.

 

Foto: Autor
 

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama