Ak mesto nevyhovie sťažnosti, sú pripravení demonštrovať
AKTUALITY | 18.9.2012, 12.40, Gabriel Kopúnek
TRNAVA - Pohár našej trpezlivosti pretiekol, na rade je radnica, aby konečne začala riešiť problémy obyvateľov mesta a nie záujmy jednotlivcov.

Upratovanie bordelu po neprispôsobivých z Coburgovej stojí mesto ročne tisíce eur. Foto: vlk
Za týmto účelom poslanec mestského zastupiteľstva Miloš Krištofík za tri dni zozbieral vyše 650 podpisov obyvateľov mestskej štvrte Tulipán, študentov škôl či zamestnancov firiem v okolí Coburgovej ulice a v pondelok dopoludnia zaniesol primátorovi Vladimírovi Butkovi.
„S tým, že sa našou sťažnosťou bude v ten deň zaoberať mestská rada a následne aj mestské zastupiteľstvo. Do médií som zatiaľ nič nedával, zrejme je to iniciatíva adresáta sťažnosti,“ uviedol pre Trnavský hlas Miloš Krištofík.
Nová cesta, nové značky a staronový neporiadok na mestských pozemkoch.
V liste sa obyvatelia Trnavy sťažujú na laxný prístup vedenia mesta i mestského úradu v riešení problémov spolunažívania s Rómskym etnikom a neprispôsobivými občanmi v tejto, niekedy chýrnej časti mesta, dnes cigánskeho geta.
„Sťažovať sa je jediným legálny spôsob boja za naše občianske práva. Vedeniu mesta ponechávame zákonnom stanovenú dobu na vyriešenie našej sťažnosti. Ak sa nič pozitívne neudeje, sme pripravení spísať petíciu, pod ktorú budeme zbierať podpisy nielen v tejto časti, ale v celej Trnave i od ľudí, ktorí mestom len prechádzajú. Ak to nepomôže, sme odhodlaní aj demonštrovať pred radnicou,“ dodal Miloš Krištofík.
Plné znenie sťažnosti občanov:
Vážený pán primátor,
V súlade so zákonom č. 9/2010 Z.z. o sťažnostiach si Vám dovoľujem podať sťažnosť v mene dolu podpísaných obyvateľov Coburgovej ulice a štvrte Tulipán.
Už niekoľko dlhých rokov upozorňujeme na neúnosnú situáciu v lokalite, kde bývame, týkajúcu sa neprispôsobivých obyvateľov mesta Trnava z radov majoritnej populácie ako aj cigánskeho etnika. Naša štvrť je neslávne známa napríklad najväčším výjazdom hasičského zboru v rámci celej Slovenskej republiky, ďalej zvýšenou kriminalitou, krádežami, výtržnosťami, predajom drog, znečisťovaním prostredia odpadkami, neudržateľnými hygienickými podmienkami, výskytom potkanov, ďalších hlodavcov a túlavých psov, rizikom epidemiologických ochorení, rizikovým prostredím na výchovu detí a dorastajúcej mládeže, doslova nemožnosťou slobodne sa pohybovať po uliciach vo večerných hodinách bez rizika okradnutia, obťažovania pejoratívnymi rečami a vulgarizmami, či prepadnutia.
My, občania mesta Trnava a obyvatelia tejto štvrte riadne platíme dane, neporušujeme zákony tohto štátu ani nariadenia Mestského zastupiteľstva mesta Trnava. Napriek tomu však máme stále problémy s bezpečnosťou, hygienou, nočným pokojom. Neprispôsobiví občania, žijúci v tejto lokalite nám znemožňujú plnohodnotný život, ktorý nám ústava tohto štátu garantuje. Navyše, ich činnosť značne znehodnocuje nehnuteľný a často aj hnuteľný majetok nielen náš, ale aj majetok mesta.
Zákon č.369 / 1990 Zb. jasne deklaruje povinnosť primátora a mestského zastupiteľstva starať sa o majetok mesta a zveľaďovať ho a vo svojej celkovej hodnote zásadne nezmenšený zachovať. Teda sa pýtame: Porušuje mesto Trnava zákon?
Podľa nášho názoru, zveľaďovanie majetku mesta nie je len budovanie parkov, peších zón a oprava chodníkov, ale aj zabezpečenie kvality života vo všetkých častiach mesta Trnava, nielen na Kopánke, Peknom Poli, Spiegelsale, či v centre mesta. Migrácia neprispôsobivých už prekračuje hranicu Coburgovej ulice smerom na Prednádražie. Toto považujeme za vážny výkričník pre budúcnosť. Ak sa problémy lokality Tulipán nebudú riešiť v súčasnosti, o niekoľko rokov bude situácia nezvládnuteľná v rámci celého mesta.
Navrhujeme Vám preto riešenie: v katastri mesta Trnava za hranicou mesta Trnava vybudovať byty nižšieho štandardu, resp. kontajnerové obydlia, kam by bolo možné neprispôsobivých občanov presťahovať. Týmto by získalo aj mesto Trnava, pretože by sa uvoľnili sociálne byty, ktoré títo občania, vo veľkej miere neplatiči, obývajú, čím by sa vyriešili aj bytové problémy sociálne slabších, či mladých rodín v rámci mesta Trnava.
Vážený pán primátor, žiadam Vás o prerokovanie tejto sťažnosti v Mestskej rade mesta Trnava a v Mestskom zastupiteľstve mesta Trnava.
S pozdravom, PhDr. Miloš Krištofík
V Trnave, 17.09.2012
Príloha: 656 podpisov obyvateľov, podporné stanovisko SOŠA Trnava, zamestnanci predajne Lidl, zamestnanci iných firiem v areáli bývalých TAZ a DVD záznam