Trnavské rybníky
reklama

Štiavnica je láska na prvý pohľad. Ako tá Sládkovičova k Maríne

RELAX - Tipy na výlet | 26.9.2012, 18.52, Katarína Rosinová

Je to jedno z mojich najobľúbenejších miest vôbec. Pri pohľade na starobylé uličky vydláždené mačacími hlavami a bohato zdobené, i keď chátrajúce, meštianske domy, ju nemôžete nemilovať. V Banskej Štiavnici a jej okolí je na čo pozerať, aj keby ste tam mali stráviť dva týždne.

Štiavnica je láska na prvý pohľad. Ako tá Sládkovičova k Maríne

Centrum je už takmer dvadsať rokov zapísané v zozname UNESCO.

reklama


Jedna známa mi spomínala, ako si vždy s partnerom naplánujú dovolenku pri mori a nakoniec aj tak nejakým zázrakom skončia v Štiavnici. No nezdalo sa, že by jej to prekážalo.

 

Na romantickú dovolenku vo dvojici je toto mesto ako stvorené. Je tu slušný výber reštaurácií aj ubytovania v hoteloch, penziónoch, hosteloch i súkromí. Svoju lásku tu prežíval aj známy básnik Andrej Sládkovič, ktorý sa zaľúbil do bohatej meštianskej dcéry Márie Pischlovej. Práve nenaplnená láska k nej bola dôvodom vzniku ľúbostnej básne Marína.

 

Izbu tejto vraj nie príliš krásnej Sládkovičovej múzy môžete navštíviť v Pischlovom dome. Okrem neho je tu niekoľko ďalších starobylých meštianskych domov, ktoré stoja za návštevu.

reklama


U Milky a Magdy

Mesto a technické pamiatky v jeho okolí sú od roku 1993 zapísané do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Keď ste však v Štiavnici len na víkend, asi sa musíte rozhodnúť, čo si pozriete. Nemali by ste vynechať Starý zámok s baštou Himmelreich, ktorá slúžila ako väznica a mučiareň, Nový zámok, ani Slovenské banské múzeum a niektorú zo štôlní, ktoré pripomínajú obdobie ťažby drahých kovov. Kedysi to bolo najväčšie centrum ťažby drahých kovov v Strednej Európe.

 

Štôlňa Michal je ochutnávkou podzemného sveta baníkov.

 

Podobne ako v Trnave, aj v Banskej Štiavnici nesie hlavné námestie v názve sv. Trojicu. Stojí na ňom rodný domček sestier Vášáryových aj barokový dom, ktorý patril Alexandrovi Rezešovi.

 

Fajka v Klopačke
Prvý váš krok ako turistu by mal viesť do informačnej kancelárie, ktoré je veľmi dobre vybavená a povedia vám tam všetko, čo vedieť potrebujete. Hneď pri nej je vstup do štôlne Michal. Môžete si pozrieť jej 75 metrov dlhú sprístupnenú časť.

 

Pre silnejší zážitok z návštevy bane odporúčam štôlňu Glanzenberg, šachtu Ondrej alebo štôlňu Bartolomej. Ak vás zaujíma podzemná história, v Slovenskom banskom múzeu len nedávno otvorili výstavu, ktoré približuje baníctvo cez prekrížené kladivko a želiezko. Potrvá až do konca júla budúceho roka.

 

Starý zámok a kríže z mestských cintorínov.


Peknou banskou pamiatkou je aj budove bývalej klopačky, odkiaľ klopaním oznamovali baníkom čas fárania. V dome je dnes útulná čajovňa Klopačka, v ktorej si môžete vychutnať vyše stopäťdesiat druhov čajov a pofajčiť si z vodnej fajky.


A ešte niečím je Banská Štiavnica vychýrená. Do miestnej pôrodnice prichádzajú rodiť ženy zo širokého okolia, pretože je vraj najlepšia na Slovensku.

 

Ako sa tam dostať?

Choďte po R1 na Nitru, potom na Novú Baňu a Žarnovicu. Okolo Hodruše-Hámrov sa dostanete do Banskej Štiavnice. Ceste by nemala trvať dlhšie ako hodinu a trištvrte.

Foto: Autorka

 

Súvisiace články:

Štiavnický drevený pohyblivý betlehem je už najväčší na Slovensku.

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
cale clinic
reklama