Trnavské rybníky
reklama

Kráľ Madagaskaru Móric Beňovský má pomník v rodnom Vrbovom

AKTUALITY - Región | 6.10.2012, 06.22, prispievatelia

VRBOVÉ - Pamätník venovaný kráľovi Madagaskaru, cestovateľovi a dobrodruhovi Móricovi Beňovskému odhalili v piatok na Námestí slobody. Pamätník tvorí bronzová socha Beňovského, ktorý sedí na zemeguli.

Kráľ Madagaskaru Móric Beňovský má pomník v rodnom Vrbovom

Slávnostné odhaľovanie sochy. Foto: Martin Valo

BESST
reklama

 

Po obvode železobetónovej zemegule je mozaika zobrazujúca momenty zo života najznámejšieho rodáka z Vrbového. Dielo Igora Piačku a Antona Gábrika radnica zaplatila z daru, ktorý mestu venoval Gerhard – Hermann Horst, konateľ tamojšej firmy.


Na slávnosti bola prítomná aj Alžbeta Ambrozyová, Beňovského potomok po dcére Žofii a honorárny konzul Madagaskaru v Maďarsku Richard Randrijanasolo Lalarison.


Odhalenie pamätníka bude podľa primátora Jána Jánošku pre Vrbové významnou udalosťou, pretože Beňovský stále priťahuje ľudí nielen zo Slovenska, ale aj Maďarska a Poľska.

Potulky Malým Rímom
reklama


Jánoška priznal, že bez finančného daru Gerharda – Hermana Horsta by si mesto takéto dielo nemohlo dovoliť.


Pamätník vysoko ocenil aj predstaviteľ filmového Beňovského, herec Jozef Adamovič. „Keď som pred štyridsiatimi rokmi dostal do ruky scenár trinásťdielneho seriálu Vivat Beňovský, tak som sa išiel pozrieť do jeho rodiska. Nenašiel som tu prakticky žiadnu stopu, ktorá by ho pripomínala,“ povedal.


Dodal, že odvtedy sa veľa zmenilo a dnes je vidieť, že ľudia v mestečku pri Piešťanoch sú na slávneho rodáka hrdí. Ešte pred slávnostným aktom odhalenia pamätníka sa konalo slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva, na ktorom si Cenu mesta Vrbové prevzala Alžbeta Ambrozyová.


Matúš Móric Michal František Serafín August Beňovský bol rodákom z Vrbového a bol prvým Európanom, ktorý sa plavil v severnej časti Tichého oceánu. Stalo sa tak sedem rokov pred Jamesom Cookom. Počas svojho ani nie 40-ročného života navštívil štyri kontinenty (Európu, Áziu, Afriku a Ameriku) a bol tiež prvým slovenským autorom celosvetového bestselleru (Pamäti a cesty).


V roku 1776 ho na Madagaskare vyhlásili za kráľa kráľov, čím získal mocenský vplyv v severovýchodnej časti tohto ostrova. Na Madagaskare strávil štyri roky svojho života. Padol v boji s francúzskym komandom na Východnom myse pri meste Antalaha, kde mu v tomto roku odhalili pamätník a pomenovali po ňom námestie.


sita

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2025. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda TANEX
reklama