Trnavské rybníky
reklama

Jana Dukátová: Pomalý prvý styk s vodou

RELAX - Rozhovory | 12.3.2011, 00.00, prispievatelia

Vlaňajšia majsterka sveta v kanoe a európska šampiónka v kajaku Jana Dukátová začala s tréningom dva týždne po operácii ramena! V lete ju čaká olympijská kvalifikácia. Musí sa čím skôr dostať naspäť do formy. Žiadne úľavy ani ospravedlnenia.

Jana Dukátová: Pomalý prvý styk s vodou

Predolympijskú sezónu odštartuje Jana Dukátová s operovaným ramenom. Foto: Marianna Wolfová

reklama

 

Ruku ešte nevládala zdvihnúť nad hlavu, ale na páse behala s polkilovými činkami. Špeciálne zostavený tréning a cvičenie s terapeutom udržiava Janu vo forme a zachováva svaly operovaného ramena pružné. Napriek bolestiam mala Jana Dukátová (27) vlani skvelú sezónu, získala európsky aj svetový titul. Keď ťažkosti neprechádzali, rozhodla sa pre zákrok. Nezostávalo nič iné, ako kĺb operačne vyčistiť.


Ako momentálne trénujete?
- Začala som na veľmi nízkej intenzite na výcvikovom a bežeckom trenažéri, ale bolo dobré, že som si aspoň takto mohla udržiavať kondíciu. Súčasne cvičím s fyzioterapeutom. Keďže aktívne pohyby ramena mám obmedzené, musí fyzioterapeut so svalmi pracovať, aby sa neposťahovali a nezmenšil sa rozsah pohybu. Pomaly začínam zapájať pádlovací trenažér a ručný bicykel, ale rameno stále trénujem v nízkej intenzite. Vyššia príde na rad až koncom februára, keď odletím do Austrálie. Tam absolvujem aj prvý styk s vodou po operácii. Pôjdem na to veľmi pomaly, aby som nič neunáhlila.
Nesúvisia problémy s vaším ramenom s tým, že ste si toho na ramená zobrali príliš veľa? Kajak aj kanoe?
- Myslím si, že nie. Moje postavenie ramien nie je ideálne. Už v minulosti som s tým mala problémy, aj keď iného charakteru.
Obávate sa sezóny po operácii?
- Keby som sa obávala, tak by som si dopredu znižovala svoje možnosti a ciele. A to nechcem. Minulý rok som mala výbornú sezónu, a to isté chcem zopakovať tento rok. Olympijská kvalifikácia sa začne až o niekoľko mesiacov. Ešte mám čas dostať sa do dobrej formy.
Športujete od detstva, ale vyštudovali ste knižničnú a informačnú vedu. Prečo ste si nevybrali športovejší odbor?
- Pôvodne som uvažovala nad štúdiom na FTVŠ, aj som tam, pravdupovediac, tri dni chodila. Ale uvedomila som si, že športu mám v živote dosť a potrebujem niečo, čomu sa budem venovať po skončení športovej kariéry. Trénerstvo ma vôbec neláka, tak som sa rozhodla urobiť si prehľad aj v inej oblasti, ako v športe. Po škole som uvažovala, že popri športe budem niečo vo svojom odbore robiť. Ale časovo to vôbec nejde. Dnes, tu a teraz, je pre mňa dôležitý šport, a čo bude potom, to si neplánujem. Rada mám veci nalinkované dopredu, ale toto nechávam na neskôr. Uvidím, čo sa mi naskytne.
Koľko hodín denne strávite na vode?
- Závisí to od fázy prípravy. Väčšinou mám dva tréningy po dve hodiny. Jeden deň v týždni mám voľno, lebo organizmus potrebuje regeneráciu. V zime mám hlavne kondičnú prípravu a vo vnútri pádlujem na trenažéri.
Jazdíte niekedy na prírodných vodách? Aspoň pre zábavu?
- Náš šport sa posledné desaťročia presunul takmer úplne na umelé kanály. Na divokej prírodnej vode sú možno troje – štvoro pretekov do roka. Ja som vyrastala na umelom kanáli, a možno preto mi lepšie vyhovuje. Voda na umelej a prírodnej trati je pre pretekára citeľne iná. Umelý kanál je prehľadnejší. Máte predstavu o tom, kadiaľ ide prúd a aké je dno. Na rieke sú kamene, neviete, kedy nejaký trafíte.
Čo robíte vo voľnom čase? Nehovorte, že športujete!
- Relaxujem športom, akýmkoľvek, ktorý sa naskytne. Napríklad windsurfing, lyže, snoubord. Ale dávam si pozor, aby som sa nezranila, a do extrémnych športov sa počas sezóny nepúšťam.
Baví vás po toľkých rokoch ešte tréning?
- Keby ma to nebavilo, tak by som to asi nerobila. Náš šport je dobrý v tom, že každá trať na svete je iná a bránky môžu byť rozostavené tisíckami spôsobov. Aj keď trénujeme nejaký čas na tom istom kanáli, bránky sa premiestňujú každý deň a každý tréning je nová výzva.
Je obdobie, keď máte naozajstné voľno a nič nemusíte?
- V septembri sa majstrovstvami sveta skončí pre nás sezóna a október je voľnejší. Mám akurát trochu kondičného tréningu. Do kajaku ma to ten mesiac neťahá. Telo si musí oddýchnuť od stereotypných pohybov, ktoré robím celý rok. 

 

MARIANNA WOLFOVÁ

reklama

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama