Trnavské rybníky
reklama

Peter Bročka: Z Trnavy chcem urobiť krajšie a otvorenejšie mesto

RELAX - Rozhovory | 24.10.2012, 15.53, Katarína Rosinová

Trnavčania ho zaregistrovali pred poslednými voľbami do mestského zastupiteľstva. Ako nezávislý kandidát sa snažil presvedčiť voličov hlavne na internete. Tak vznikol portál a rovnomenná iniciatíva Lepšia Trnava.

Peter Bročka: Z Trnavy chcem urobiť krajšie a otvorenejšie mesto

Po meste sa pohybuje výlučne na bicykli alebo pešo. FOTO: Richard Lutzbauer

reklama

 

Hoci sa právnik Peter Bročka (30) medzi poslancov nedostal, potešilo ho aj šesťsto hlasov od neznámych ľudí. Netají sa tým, že to bude skúšať znovu.

 

Patríš medzi tých, ktorí pracujú v Bratislave a dennodenne dochádzajú z Trnavy. Si lokálpatriot?
- Určite. Tu žijem a budem žiť aj naďalej, najmä kým tu vidím možnosť realizácie a nie som nútený odísť.

 

Nielenže tu žiješ, ale chceš to tu aj zlepšovať, ako hovorí názov tvojej iniciatívy.
- Kohokoľvek sa spýtam, či si myslí, že naše mesto je ideálne a nepotrebuje žiadnu zmenu,zasmeje sa a odpovie záporne. Je to prirodzené, pretože dokonalé mesto neexistuje. Na jednej strane sme v mnohom lepší, ako iné mestá, no stále je veľa vecí, ktoré sa dajú zlepšiť. Porovnávať sa treba s najlepšími, nie s priemerom.

reklama

 

Čo s tým môžeme urobiť?
- Jedna vec je kritizovať, druhá presunúť sa od krčmových rečí k riešeniam. Veľakrát človek môže zmeniť niečo sám, ale sú veci, kedy sa musíme spojiť a tak dosiahnuť spoločný cieľ. Aj v tom má pomôcť môj web.

 

Jeho cieľom je vytvoriť priestor pre diskusiu o tom, ako z nášho mesta vytvoriť otvorenejšie, efektívnejšie a krajšie miesto pre život. Ktokoľvek, kto má pocit, že má mestu čo ponúknuť, je vítaný.

 

Trnava zatiaľ nemá organizovanú dobrovoľnícku základňu, čo je škoda. V meste je veľa aktivistov a dobrovoľníkov, ktorí by radi priložili ruku k dielu, len možno nevedia ako. Chceme spájať tých, čo majú nápady, chuť pracovať alebo môžu pomôcť materiálne. Každý môže pomôcť v rámci svojich možností.


Aké problémy trápia Trnavčanov?
- Pri každodennej komunikácii zisťujem, že bežne človek vníma veci dosť jednostranne - buď sa mu niečo páči alebo nepáči. Každý rieši najmä to, čo sa ho bytostne najviac týka. Hlavný dôvod, prečo je situácia taká smutná je, že ľudia rezignovali a iba nonstop omieľajú frázy, ktoré už často ani nie sú pravdivé: „nič sa tu nedeje“, „skapal tu pes“, „všetci úradníci sú neschopní“, „centrum mesta je mŕtve“.

 

Keď mi niekto povie, že v Trnave sa nič nedeje, ukážem na stránke mesta šestnásť akcií, ktoré sú naplánované na tento mesiac a spýtam sa ho, či by si z nich naozaj nevybral. Ak nie, asi bude chyba niekde inde. Mesto nemôže vyhovieť každému.

 

Na druhej strane je jasné, že má ešte na čom pracovať. Ľudia sa až príliš dlho spoliehali na to, čo všetko pre nich mesto zorganizuje. Ideálny stav je, keď sú ľudia iniciatívni a samospráva im pri organizácii vyjde maximálne v ústrety. Vtedy je rovnováha medzi tým, čo ľudia chcú a tým, čo sa v meste deje.


Poďme ku konkrétnym výsledkom. Jednou z prvých vecí v rámci Lepšej Trnavy je interaktívna mapa cyklostojanov v našom meste. Ako vznikla?
- Viacero ľudí, vrátane mňa, takmer vôbec nechodí po meste autom. Premiestňujú sa pešo alebo na bicykli. To, že sa budujú cyklochodníky je jedna vec, ale dôležité je aj to, kde svoj bicykel zaparkovať.

 

Existujúce stojany sú plné, nezabezpečené alebo v nevyhovujúcom stave. Na to som chcel poukázať. A ako vznikla? V jednu sobotu som si na bicykli obehal centrum Trnavy a niektoré hlavné ťahy, po ktorých sa pohybujem, nafotil som to a zhrnul som informácie o stojanoch, ich kapacite, stave, dostupnosti. Mapka však nie je úplná. Zámerne.

 

Nechcem, aby ľudia dostali všetko na podnose. Malo by ich to aktivizovať a primäť, aby doplnili do mapky ďalšie stojany a chýbajúce údaje. Taktiež je cieľom vytvoriť akúsi synergiu medzi mestom a obyvateľmi, aby sa nespoliehali stále ibajeden na druhého, ale vytvorili niečo spoločné.

 

Na čo si prišiel?
- V prvom rade na to, že mesto nemalo prehľad, ktoré stojany sú alebo nie sú v jeho správe. Ďalej, že veľká väčšina nespĺňa bezpečnostné kritériá. V tomto smere však hodnotím veľmi pozitívne komunikáciu s mestským úradom, pretože mi pri spracovávaní informácií maximálne vychádzajú v ústrety.

Okrem týchto aktivít si aj koordinátorom projektu Odkazprestarostu.sk pre Trnavu.
- Snažíme sa presvedčiť ľudí, ako ľahko sa dajú napraviť v meste veci, ktoré nefungujú. Tento projekt rieši to, čo ľudí najviac trápi v ich bezprostrednom okolí: preplnené smetiaky, poškodené dopravné značenie, čierne skládky, zničený mobiliár, autovraky.

 

Vďaka stránke Odkazprestarostu.sk pribudli v Ružovom parku chýbajúce smetné koše. FOTO: Peter Bročka


Za mesiac sme vyriešili jedenásť podnetov, buď nápravou priamo v teréne alebo vyčerpávajúcou odpoveďou zo strany samosprávy, prečo riešenie nie je v súčasnosti možné. Podstatou projektu Odkazprestarostu.sk je aktívne zapojiť obyvateľov miest do riešenia každodenných problémov, ktoré mesto má.

 

Od ľudí sa očakáva len to, že budú všímaví a nahlásia podnet. Celý priebeh riešenia podnetu, vrátane otvorenej diskusie môže verejnosť sledovať online. Tento prístup delenia úloh pomáha budovať vzťah občan - mesto.
Pri riešení podnetov sa prejaví úroveň spolupráce so samosprávou, ktorá je v prípade Trnavy na veľmi dobrej úrovni. V tomto môžeme byť rozhodne príkladom aj pre iné krajské mestá.

 

Svoje aktivity si rozbehol pred minulými voľbami. Nerobíš to všetko len preto, aby ti to v tých ďalších vyšlo?
- Mohol by som to hrať na to, že to tak nie je, nechcem sa dostať do zastupiteľstva a ide mi len o všeobecné blaho. Budem však úprimný. Chcem byť súčasťou vedenia mesta, ale preto, že z tejto pozície sa dá dosiahnuť a ovplyvniť oveľa viac pozitívnych vecí ako z mojej súčasnej pozície.

 

Teraz intenzívne pracujem a nech si voliči zvážia, čo pre nich robí niekto z bežných ľudí, kto nie je v žiadnej politickej strane, nemá pod sebou aparát úradníkov a má tak veľmi limitované možnosti.

 

Ak toto úsilie nebude stačiť ako dôkaz, že to s naším mestom myslím vážne, potom to jednoducho prijmem a poviem si, že ľuďom asi stačí to, čo dostávajú od Trnavy v súčasnosti.

 

Čítajte aj: Nové parkovisko bicyklov na stanici.
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda 30 rokov
reklama
Cisárky Sereď
reklama