Vrbovská šikmá veža sa začala nakláňať do opačnej strany
AKTUALITY - Región | 25.2.2011, 00.00, Rastislav Piovarči
VRBOVÉ – Šikmú vežu opäť premerali. Po troch rokoch od posledného prieskumu sa takmer nepohla, stále je od svojej osi odklonená približne 98 centimetrov. Po tom, čo vyčistili parčík pred ňou a vyrúbali niekoľko drevín, sa rozšírili reči, že sa opäť naklonila. Merania však tieto dohady vyvrátili.
Posledné merania veže ukázali, že je veľmi stabilná. Pre návštevníkov mesta ale ostane naďalej neprístupná. foto: ras
Veža sa dokonca vrátila v protismere o jeden milimeter. Geodéti však upozornili na to, že ak by sa situácia v okolí tejto vrbovskej pamiatky zhoršila, znamenalo by to jej pomalý koniec. Najmä hustnúca doprava a stavebné práce v jej blízkosti, by jej mohli uškodiť.
„Doterajšie merania svedčia o jej vysokej stabilite. Proti ďalšiemu nakláňaniu ju zabezpečil staviteľ Ľudovít Mego ešte v tridsiatych rokoch, vraj pod ňu naliali niekoľko vagónov betónu,“ hovorí vedúci útvaru kultúry a školstva mestského úradu Ľubomír Bosák. Oprava vtedy vyšla cirkev sedemnásťtisíc korún.
Ešte pred rokom 1989 bola prístupná aj pre ľudí, v niektorých častiach bola expozícia z histórie mesta. Neskôr ju však uzatvorili, vystavené predmety v nej zostali a splesniveli. Vrchná časť veže, kde sú zavesené zvony, je pre človeka nebezpečné. Ich srdcia totiž visia vo výške očí. Mesto v súčasnosti nad jej opätovným sprístupnením neuvažuje.
Vežu zvonice v barokovo-klasicistickom štýle začal stavať v roku 1832 rokov murársky majster Jozef Verner z Čachtíc. Práce mu trvali štyri roky. Takmer po sto rokoch pri oslavách výročia vzniku Československej republiky sa veža naklonila. Spôsobil to nepretržitý dážď, ktorú celú stavbu podmočil. Pod jej nestabilitu sa podpísali aj úzke základy.