Spartakovci na belehradskom derby: Slovenská liga sa nechytá!
ŠPORT - Futbal - Spartak | 23.11.2012, 09.48, Ján Král
Zažili elektrizujúce belehradské derby. Partia ôsmich fanúšikov Spartaka sa cez víkend zúčastnila na najslávnejšom srbskom futbalovom dueli. Pred ich očami si to rozdali Crvena Zvezda a Partizan.

Kotol Crvenej Zvezdy Belehrad. Foto: 13x Juraj Cisár
reklama
Nedávna éra srbských futbalistov a trénerov v trnavskom Spartaku v priaznivcoch andelov ešte viac upevnila sympatie k futbalu na Balkáne. Bývalý kouč Spartaka Vladimir Vermezovič totiž viedol práve belehradský Partizan.
Vtedy už tak dosť silná náklonnosť trnavských fanúšikov k srbskému klubu ešte zosilnela. Vlad, ako ho v Trnave prezývali, sa po anabáze v Spartaku obkľukou cez Juhoafrickú republiku (viedol tu Kaisef Chiefs) vrátil späť do svojho oddielu. A cez víkend hnal svoj tím do boja proti mestskému rivalovi.
Fanúšikovia Partizanu fandili v dvoch sektoroch.
„Za Vermezovičom sme sa osobne nedostali. Futbal sme si ale naplno užili,“ vraví jeden z členov fanúšikovskej výpravy Juraj Cisár pochádzajúci zo Šale.
Skupinka trnavských fans nebola v hlavnom meste Srbska po prvýkrát.
Delije sa prezentovali mnohými prvkami ultras.
„Chalani fandia Partizanu, ja som si bol pozrieť najmä futbal a atmosféru. Každopádne, prekonalo to moje očakávanie, zimomriavky mi behali po chrbte deväťdesiat minút. V hľadisku sa tiesnilo viac ako 44-tisíc divákov!“ vravel Cisár, ktorý absolvoval svoju belehradskú premiéru.
V kotle Partizanu to miestami vrelo.
„Na tribúnach za bránami nechýbali početné kotle a na ostatných ani ľudia všetkých vekových kategórií a oboch pohlaví. Prevahu mala domáca skupina Delije. Partizan kvôli vnútorným sporom počas duelu vytvoril dva kotle - Alcatraz a Zabranjenich. Nechýbali transparenty, pyro či iné ultras prvky ale hlavné mohutné a hlasité skandovanie.“
V zápase napokon zvíťazila domáca Zvezda 3:2, hoci po prvom polčase viedol Partizan 2:1. „Zápas bol bojovný, ale futbalisti predviedli i mnoho pekných okamihov. Celkovo mal súboj oveľa vyššiu kvalitu ako slovenská liga,“ opisuje Cisár.
Vo výprava fanúšikov Spartaka bolo sedem chlapov a jedna žena.
Okrem návštevy futbalu si pozreli aj pamätihodnosti mesta. „Mám pocit, že život v Belehrade je náročnejší ako na Slovensku. Vyzdvihnúť však musím reštaurácie, kde sa dá za dobrú cenu veľmi chutne najesť. Upútala nás taktiež bývalá vojenská pevnosť Kalemegdan, ktorú v osemdesiatych rokoch prerobili na park. Leží na sútoku Sávy a Dunaja.“
Sútok Sávy a Dunaja.
Počas krátkeho pobytu navštívili aj miesto, kde počas cesty na duel Európskej ligy s Levski Sofia prišiel o život fanúšik Spartaka Tomáš Čeman.
Srbskí ultras tam na jeho počesť vytvorili grafity s podobizňou zosnulého a inštalovali pamätnú tabuľu so srbským a slovenským nápisom Fanúšikovia žijú večne.
Dielo belehradských ultras. Takto si uctili pamiatku Tomáša Čemana, ktorý tragicky zahynul po ceste na zápas do Sofie.
„Tomáša sme osobne nepoznali. Cestu do Sofie sme vtedy absolvovali po vlastnej osi autom. Jeho nečakaný odchod nás však silno zasiahol. Koniec koncov, asi ako každého fanúšika Spartaka... Na jeho počesť sme pod mostom zapálili sviečky a venovali mu tichú spomienku,“ dodal Juraj.
Pietne miesto zdobí aj pamätná tabuľa.
Belehrad na sivo.
Belehrad na zeleno.
Metropola Srbska síce nie je turisticky vyhľadávané centrum, skrýva však mnoho príjemných zákutí.
Štadión Partizanu Belehrad.
Marakana - štadión Crvenej Zvezdy Belehrad.