Trnavské rybníky
reklama

FOTORIPORT: Študenti chceli ísť s výbušninou rovno do školy

RELAX - Reportáže | 29.11.2012, 07.56, prispievatelia

A je to tu. Okrem predvianočných reklám, ktoré na nás z televízie vyskakujú už od polovice októbra, v posledných dňoch zaplavujú obchodné domy stánky s pyrotechnikou.

FOTORIPORT: Študenti chceli ísť s výbušninou rovno do školy

Najmenšie prskavky sú predajné bez vekového obmedzenia.

Nový Hlohovec
reklama

 

Stali ste sa niekedy svedkom obľúbeného vtipu – hádzania pirátov do poštových schránok? V každom odbore existujú trendy, no tie v oblasti zábavnej pyrotechniky sú čoraz nebezpečnejšie. Novinkou u deciek je vraj hádzanie pirátov do kapucní kamarátom, či ich vkladanie do sklenených fliaš.


V stánkoch s pyrotechnikou sa dajú kúpiť rachejtle od výmyslu sveta. Okrem klasických pirátov tu nájdete ohňostroje rôznych farieb a veľkostí. Tie však stoja aj sto eur. „Hitom sezóny sú farebné prskavky,“ hovorí Lenka, predavačka v jednom zo stánkov.


„Kúpime búchacie guličky a spravíme bodrel na hodine,“ tešili sa stredoškoláci, prichádzajúci k stánku. Medzi mladými je zákazníkov najviac. Väčšina z nich má však smolu, máloktorá pyrotechnika sa smie dostať do rúk ľuďom pod osemnásť rokov.

reklama


„Ďalšou veľkou klientskou skupinou sú babičky s vnúčatkami,“ hovorí Lenka. Tie vraj najviac kupujú klasickú pyrotechniku určenú pre deti.


Bez vekového obmedzenia sa dajú kúpiť jedine najmenšie prskavky, alebo malé motýliky. „Potom je tu pyrotechnika prvej kategórie, ktorú si smú kúpiť decká už od pätnásť rokov,“ hovorí predavačka. „Druhá kategória je od osemnásť a tretia od dvadsaťjeden rokov,“ dodáva.


Pirátov kúpite od osemnásť rokov. Sú tu však aj maxi piráty, ktorých smú púšťať až ľudia nad dvadsaťjeden rokov. „Sú to jedny z najsilnejších výbušnín, ktoré tu máme. Sú silné, a keď vybuchnú, pripomína to ranu z dela. Stále však nie sú klasifikované ako trhavina, no ako zábavná pyrotechnika,“ smeje sa predavačka.


Aby ste mohli predávať pyrotechniku, je treba absolvovať niekoľko krokov. „Samozrejme je to prijímací pohovor do takejto práce, školenia o zaobchádzaní s pyrotechnikou, o jej zložení, a taktiež zásady prvej pomoci pri poranení takouto zábavnou výbušninou či školenie o tom, ako nefunkčnú pyrotechniku zneškodniť,“ hovorí Lenka.


Čo teda robiť, ak zapálite zápalnú šnúru a ohňostroj sa nekoná? Pätnásť minút ju treba nechať odstáť. Nepribližovať sa k nej. Neskôr ju treba na 48 hodín namočiť do vody a najlepšie by bolo zakopať ju do zeme. To však väčšina ľudí nerobí. Hádžu ju do koša.


Text a foto: julka

 

Malé motýliky si môžu kúpiť aj malé deti.

 

Veľké motýle kúpite až od osemnásť.

 


Pirátov si taktiež kúpite až ako plnoletý.

 


Najväčší piráti, alebo malá výbušnina? Dostanete sa k nim až v 21 rokoch.

 


Práskacie guličky, alebo valčeky. Mi
lujú ich nie len deti.

 


Sopka od osemnásť.

 


Veľké prskavky nie sú pre deti.

 


Malé si však môže kúpiť ktokoľvek.

 


Väčšie ohňostroje si môžu kúpiť až ľudia starší než dvadsaťjeden rokov.

 


Farebné konfety sú určené aj do interiéru.

 


Rímske sviece a raketky od osemnásť.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama