NÁZORY: Trnavský Spartak potrebuje silné Svätoplukove prúty
ŠPORT - Futbal - Spartak | 5.12.2012, 11.37, Ján Král
Hrana medzi úspechom a nezdarom je vo futbale veľmi tenká. A pohyb po nej občas vyžaduje kaskadérske schopnosti. Pocítil to aj teraz už bývalý tréner Spartaka Pavel Hoftych. Takmer rok a pol na šikmej ploche úspešne balansoval, ba až pevne stál. Potom spadol.

Záber z júla 2011. Marián Galbavý, Ladislav Kuna a Pavel Hoftych potvrdzujú spoluprácu zviazaním prútov. Foto: Júlia Kampfová
reklama
Písal sa záver mája 2012. Na trávniku Štadióna Antona Malatinského stáli po predposlednom kole a víťazstve 3:0 nad Ružomberkom stovky fanúšikov Spartaka. Za vydarenú sezónu skandovali na slávu hráčom a trénerom, ktorí sa zhromaždili na čestnej tribúne spolu s majiteľmi klubu.
O pár dní smerovali tri tisícky verných do Nitry s nádejou na zisku titulu. Ten si však napokon postrážila v Dunajskej Strede Žilina. Trnavský futbal zažíval napriek zisku „iba“ ligového striebra pozitívne obdobie. Hoftychova pozícia sa zdala byť neotrasiteľná, fanúšikovia ho milovali.
Keď vybehla informácia, že sa o jeho služby zaujímajú popredné české kluby, dobre, že nevznikla panika. Hoftych však zostal verný Trnave.
Lenže, stačili tri mesiace a v očiach verejnosti sa stal ako tréner zrelý na odstrel. Klubu nevyšiel vstup do súťaže a po vypadnutí z Európskej ligy vyvolala erupcia hnevu nakladačka na domácej pôde od Zlatých Moraviec 0:5.
Hoftych ponúkol majiteľovi ukončenie spolupráce, ten ho však podržal.
Nepomohlo.
Kríza sa ďalej prehlbovala, verejná mienka sa otočila proti mužstvu a pod paľbou najostrejšej kritiky bol práve český lodivod.
Po prehre v Košiciach došlo dokonca k nočnému útoku na hráčov zo strany radikálnych fanúšikov. Neuvážený ťah definitívne rozplietol povestné tri Svätoplukove prúty, ktoré predtým povolili po nedôstojných výkonoch hráčov.
Presne tie prúty, ktoré sympatickým gestom spoločne zväzovali v júli 2011 nebohý prezident Spartaka Ladislav Kuna, zástupca fanúšikov Marián Galbavý a práve tréner Pavel Hoftych.
Prúty ako symboly spolupráce a ťahania za jeden povraz. Táto súdržnosť posúvala v minulom ročníku Trnavu dopredu, hoci kvalitatívne bolo futbalové súkolie na súčasnej úrovni.
Všetko napokon vyústilo prehrou 0:6 v Trenčíne a abdikáciou Hoftycha. Žezlo prevzal Peter Zelenský. Zo šiestich možných však získal v dvoch zvyšných jesenný kolách len bod. Ani iná forma motivácie tímu nezabrala...
Začala sa zimná prestávka a v klube v týchto dňoch analyzujú jeseň, rozhodujú sa ako ďalej. S ktorými hráčmi, akými trénermi, po akých posilách siahnuť.
Osobne sa v súčasnej nelichotivej situácii najviac teším z toho, že Hoftych prijal ponuku majiteľa a zostáva v klube na funkcionárskej pozícii.
Má totiž skvelé manažérske myslenie, schopnosť vidieť o dva – tri kroky dopredu, vynikajúce komunikačné schopnosti a vrodenú vlastnosť stmeľovať. Nerozbíjať. To sú vlastnosti, ktoré bude Spartak v nasledujúcom ťažkom období potrebovať ako soľ.
Časom jeho pôsobenie docenia aj fanúšikovia, hoci teraz ešte ťažko prehĺtajú neúspešnú jeseň vidiac trénersky neúspech. V tejto sfére mu to na jeseň nevyšlo. Funkcia v manažmente je však o čomsi inom.
Treba si uvedomiť, že Trnavu nečaká ľahký rok. Pred červeno-čiernymi stojí úloha zachrániť ligu, rozbehnúť výstavbu štadióna a popritom ukočírovať klub po športovej stránke.
V tomto procese sa zíde každý schopný človek. Funkcionársky štáb andelov je totiž ešte stále personálne i kvalitatívne poddimenzovaný.
„V Trnave nemôžete povedať, že futbal je „iba“ futbal. V tomto meste to znamená niečo oveľa, oveľa viac...“ čítal som nedávno v jednej z internetových diskusií.
Súhlasím. Ak sa má ale klub posunúť znova do pozitívnej roviny a začať nanovo fungovať, Svätoplukove prúty musia znova držať pokope. Tak ako sa to stalo po Hoftychovom príchode do Trnavy. Klub a fanúšikovia nemôžu dlhodobo úspešne fungovať bez vzájomnej interakcie.
Čas na pozliepanie črepín prichádza, zimná prestávka je na to ideálna. Kroky, ktoré vrátia radosť z futbalu do slovenského Ríma, môžu spraviť všetky zúčastnené strany.