Fico občanom: Bude sa žiť horšie, stratu popularity ustojíme
AKTUALITY | 8.12.2012, 18.29, Gabriel Kopúnek
TRNAVA – Radšej obetujeme časť zo svojej popularity a podpory verejnosti, ale nemienime obetovať európsku perspektívu Slovenska, pretože inú perspektívu ako v Európskej únii a v eurozóne nemá.

Plány vlády a jedinej vládnucej strany predniesol premiér novinárom na tlačovke po skončení snemu.
Také je záverečné posolstvo delegátov celorepublikového snemu Smeru – SD, ktorý sa uskutočnil v sobotu v Trnave.
Čo konkrétne tieto slová znamenajú, premiér neuviedol. Poznamenal však, že v roku 2013 bude vláda SR pokračovať v ozdravovaní verejných financií, ktoré je v protiklade hospodárskemu rastu. „Zhodli sme sa na zásadných štrukturálnych zmenách predovšetkým v oblasti daní, cla, štátnej správy, školstva a zdravotníctva. Ak neurobíme tieto zmeny, tak nezvládneme krízu.“
Zmeny sa dotknú školstva napríklad v tom, že sa nebudú produkovať absolventi vysokých škôl a tisícky zbytočných profesií na úrady práce, v zdravotníctve sa zabráni profitovaniu súkromnej časti na úkor verejnej.
Vláda sa taktiež zameria na boj proti neplatičom daní a začne zoštíhľovať prebujnenú štátnu administratívu. „Aj preto, aby sme nemuseli daňovo zaťažovať ďalej firmy, aj preto, lebo potrebujeme rýchlo vnútorné zdroje na prorastové opatrenia, sme sa rozhodli, že v roku 2013 pôjdeme do vážnych rozhodnutí,“ uviedol Róbert Fico.
Ako ale dodal, budú určite podložené aj veľmi širokým sociálnym dialógom. „Bez sociálneho dialógu by sme sa k takýmto riešeniam určite neodhodlali.“
Naša odkázanosť na eurozónu a Európsku úniu sa teda môže výrazne odzrkadliť na nezamestnanosti, vyšších daniach pre obyvateľstvo, na znížení objemu vyplácaných sociálnych dávok či zdražovaní energií. Otázne je, či to bude stačiť, poprípade, koho to postihne najviac. Sociálna demokracia totiž rovnaký meter nepozná.
„Ak má pokračovať ozdravovanie verejných financií, musí sa pri ňom použiť typický sociálnodemokratický model, ktorý je postavený na solidarite silných so slabými, bohatých s chudobnými,“ uviedol Róbert Fico.
Tento rok nesú podstatnú ťarchu konsolidácie verejných financií predovšetkým banky, monopoly, firmy, nadštandardne zarábajúci ľudia. Tých už ale viac zdaniť nejde.
Premiér tiež naznačil, že sa neobáva sociálnych nepokojov. „Ozdravovanie verejných financií nechceme robiť samoúčelne, nehľadiac na legitímne záujmy ľudí. Ľudia na Slovensku majú právo povedať, že chcú viac, chcú kvalitnejší život, že sa chcú mať podstatne lepšie.
Pre typické sociálnodemokratické strany platí, že tieto záujmy, ktoré na seba narážajú, sa snažia riešiť tak, aby nedochádzalo k sociálnym konfliktom, ale nachádzali sa obojstranne vhodné riešenia.“