Poistenci VšZP musia za röntgen v poliklinike zaplatiť
AKTUALITY | 3.1.2013, 12.46, prispievatelia
TRNAVA – Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), ktorí v pondelok potrebovali röntgentové vyšetrenie na pracovisku na prízemí Mestskej polikliniky v Trnave, museli zaň zaplatiť v hotovosti.

Že musia niektorí pacienti za služby centra zaplatiť v hotovosti, sa dozvedia až pri okienku. Foto: gak
VšZP totiž s poskytovateľom - RAY-centrom, s. r. o., neuzatvorila od nového roka ďalšiu zmluvu. A tak svoje služby poskytuje bezplatne iba poistencom Union ZP a Dôvery.
Konateľ spoločnosti Jozef Bachratý v súčasnosti nevie uviesť, či ide o konečné stanovisko poisťovne. „Mali by sme byť ešte stále v rokovaní,“ povedal pre agentúru TASR.
Bachratý o možnosti, že s ním VšZP neuzatvorí novú zmluvu, vedel už v priebehu decembra, spoločnosť sa však stále usilovala o dohodu. V závere roka to podľa jeho slov vyzeralo, že pracovisko bude môcť naďalej svoje služby poistencom VšZP bezplatne poskytovať. „Dnes je to inak, sme bez zmluvy,“ dodal Bachratý.
O poistencov VšZP by sa malo postarať druhé rádiodiagnostické pracovisko - Inštitút zobrazovacej diagnostiky (IZD), ktoré pracuje v suteréne detskej časti polikliniky.
V čase, keď začal byť problém s RAY-centrom aktuálny, konateľ IZD, s. r. o., Igor Obšitník pre TASR povedal, že niet dôvodu na obavy, že by IZD množstvo klientov nezvládol.
V súčasnosti má nový röntgenový prístroj, ktorého kapacita je dostačujúca nielen na denný prísun pacientov IZD, ale aj pre zhruba 200 doterajších pacientov RAY-centra z VšZP.
Tí, čo v pondelok prišli na vyšetrenia do IZD, čakali podľa vedúceho lekára Vladimíra Neschla okolo 30 minút, čo je štandardný čas.
„Kapacita a možnosti tohto zariadenia sú schopné zvládnuť aj dennú potrebu celej nemocnice,“ povedal Obšitník s tým, že najdôležitejšou výhodou röntgenu je niekoľkonásobne nižšia radiačná záťaž pacientovho organizmu oproti starým zariadeniam.
Pacienti si novou situáciou na trnavskej poliklinike podľa neho iba polepšia. Prístroj je v súčasnosti najmodernejší, aký sa na Slovensku nachádza. „Sme na to materiálne i technologicky úplne pripravení,“ uviedol konateľ.
V IZD pracuje v súčasnosti 25 lekárov a ďalší personál, pre nový röntgen postavili samostatnú recepciu.
„Nevýhodou je zatiaľ malá čakáreň. Usilujeme sa túto skutočnosť zmeniť, rokujeme s mestom, ale pri tempe, akým dokážeme pacientov obsluhovať, ani toto nie je zásadný problém,“ dodal Obšitník.
V stanovisku VšZP hovorkyňa Dana Gašparíková uviedla, že VšZP mala s poskytovateľom - RAY–centrom, s. r. o., uzatvorený zmluvný vzťah na dobu určitú do 31.12.2012.
Poisťovňa má okrem IZD v Trnave zazmluvnenú ešte Rádiologickú kliniku Fakultnej nemocnice na ulici A. Žarnova.
VšZP prepláca poistencom platby za poskytnutú zdravotnú starostlivosť len po predchádzajúcom súhlase krajskej pobočky.
„Nakoľko RAY-centrum, s. r. o., je nezmluvným poskytovateľom, VšZP uhradí poskytovateľovi len za neodkladnú zdravotnú starostlivosť,“ uviedla Gašparíková pre TASR.