Trnavské rybníky
reklama

VIDEO: Škola tanca 2: Viedenský valčík kedysi ľudí poburoval

RELAX - Hobby | 18.3.2011, 00.00, Katarína Rosinová

Nechýba na žiadnej stužkovej, svadbe či plese. Každý ho vie tancovať. Alebo si len myslí, že vie? Ako má správne vyzerať viedenský valčík, nám na kurze predviedli Dušan Spišiak z Klubu športového tanca Tyrnavia so svojou dcérou Natáliou.

VIDEO: Škola tanca 2: Viedenský valčík kedysi ľudí poburoval

Prvý krok viedenského valčíka. Foto: Undy

reklama

 

Vždy som si myslela, že valčík je pomalý tanec. No oproti waltzu je dosť rýchlejší. Presnejšie dvakrát. Má šesťdesiat taktov za minútu. Ďalší môj omyl bol, že valčík je najľahší spoločenský tanec.


Rýchlejší ako anglický
Môže to tak vyzerať, no tým, že je rýchlejší ako jeho anglická verzia, je aj náročnejší na kondíciu. Navyše, je väčšia šanca, že vám pri ňom partner stúpi na nohu, a keďže sa v kuse otáčate, môže sa vám pekne zakrútiť hlava. Ako som sa však dozvedela, otáčanie síce je pravidlom, nie však podmienkou. „Ak je partnerka unavená, môže naznačiť partnerovi, aby chvíľu tancovali na mieste,“ približuje Dušan Spišiak. Na druhej strane je valčík jednoduchý v tom, že má veľmi málo variácií. Kroky sa v postate stále opakujú. Jeden z páru vždy uhýba druhému, ktorý ide dopredu. Partneri netancujú presne oproti sebe. Žena je mierne posunutá na pravej strane partnera. Jednak je ju lepšie vidno, a jednak majú dostatok priestoru na tanec.

 

reklama


Prvý v objatí
To isté platí aj pri anglickom valčíku - waltzi, ktorý sme si predstavili minule, v prvej lekcii tanečnej školy. A rovnaké je aj držanie rúk partnerov. Muž má pravú ruku položenú na ľavej lopatke partnerky, ona má svoju ľavú ruku na jeho ramene. Druhá ruku voľne spočíva v partnerovej ľavici, približne vo výške očí.
Od inštruktora sa dozvedáme, že ako pri všetkých tancoch, aj tu platí zlaté pravidlo: Keď sa pomýli partner, musí sa pomýliť aj partnerka, aby si nikto nič nevšimol. Preto, milé dámy, nechajte sa viesť.
Valčík sa tancuje v trojštvrťovom takte, pričom dôraz sa kladie na prvú dobu. Podľa Wikipedie je jeho predchodcom hornorakúsky dedinský tanec ländler, ktorý počas 18. storočia rozšírili do Viedne potulní muzikanti. Pôvodne vraj vyvolával pobúrenie, pretože to bol prvý tanec, pri ktorom partneri tancovali v tesnej blízkosti. No nakoniec sa stal populárnym a prenikol až na cisársky dvor. Stal sa tiež základom viedenskej operetnej tvorby.

 

Prvý krok: Muž vykročí na prvú dobu pravou nohou vpred, žena ľavou nohou vzad. Foto: Undy

 

Muž urobí krok ľavou nohou bočne vľavo, žena pravou nohou bočne vpravo. Foto: Undy

 

Muž priloží pravú nohu k ľavej, žena opačne. Na prisunutú nohu sa postavia a pokračujú druhou. Foto: Undy

 

Opäť na prvú dobu vykročí muž ľavou nohou vzad a žena pravou nohou dopredu. Foto: Undy

 

Pravou nohou muž vykročí pravo, žena ľavou nohou vľavo. Foto: Undy

 

Prísun. Postavíme sa na nohu, ktorú sme prisunuli. Druhá noha je pokrčená a pripravená na ďalší krok. Foto: Undy

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama
cale clinic
reklama