Trnavské rybníky
reklama

Poď a ukáž prirodzenie, veď sú fašiangy! Ak za sexom, tak za kopce

RELAX - Reportáže | 19.3.2011, 00.00, Vladimír Kampf

Opití chlapci zábavne imitujú so svojimi prezlečenými kamarátmi najčastejšie sex zozadu. Ani si pri tom neuvedomujú, že v predkresťanských časoch nebolo rituálne párenie ničím mimoriadnym, ale celkom normálnym holdom plodnosti.

Poď a ukáž prirodzenie, veď sú fašiangy! Ak za sexom, tak za kopce

Dievka, ďefka alebo fašiangová krásavica zo Štefanova? Foto: Vladimír Kampf

reklama

 

Mestské karnevaly alebo tancovačky regrútov s gazdinami sú najnudnejším fašiangovým programom. V niektorých dedinách to, našťastie, žije oveľa intenzívnejšie a tradičné velebenie hojnosti a plodnosti sa prejavuje oveľa otvorenejšie.
Žiaľ, za roky pátrania som v dedinách okolo Trnavy našiel iba decentné sprievody, v ktorých hanbliví chlapci brali ženy do tanca. Za poriadnymi fašiangami som sa musel vybrať za kopce na Záhorie, či ešte ďalej na západ do Česka. Zaujímavá divočina sa odohráva aj pod Vysokými Tatrami. Škoda. Veď aj pri Trnave to v minulosti bývalo naozaj veselé.

 

Počas fašiangov môžete v Štefanove stretnúť na uliciach štetky. Foto: Vladimír Kampf

reklama


Tolerantná cirkev
Neviem, komu sa podarilo urobiť z fašiangov nudnú procesiu, ktorá vyvrcholí jednoduchou zábavou a akože vtipným pochovávaním basy. Áno, aj tieto fragmenty boli súčasťou fašiangov. Ale kam sa podelo to najzábavnejšie? Sexuálny či aj riadne zvonivý tón zmizli. Že by za to mohli komunisti, ktorým počas ich vládnutia takéto móresy nevyhovovali? Veď aj kresťanská cirkev ich tolerantne prehliadala.

 

Na miestach, kde to žije, sú súčasťou sprievodu aj moderné figúrky. Foto: Vladimír Kampf


Pery na líce
Masky tučniakov a slameniakov v sprievodoch majú symbolizovať takmer všetko okrem striedmosti. Tá počas fašiangov absentuje aj v prípade pitia. Najhoršie na tom bývajú masky, ktoré na ťahu dedinou nepohrdnú pohostinnosťou v každom dome. Veď to sa predsa nepatrí. :-) Aj tanec pod šabľami sa za istých neovládateľných okolností môže skončiť ako tanec na šabliach.
Alkohol zmôže aj mladíkov prezlečených za ženy. Je to tradícia, nie úchylka. Napríklad fašiangový sprievod (bursa) v Štefanove na Záhorí má naozaj grády. O chlapcov prezlečených za radodajky nie je núdza. Ochotne vám odtlačia svoje pery na líce.

 

Jeden z menej odvážnych klobúkov vo Vortovej. Foto: Vladimír Kampf


Opomenutý folklór
Možno som niekoho podráždil. Viem, že fašiangy nie sú len o sexe. Len mi je za ním ľúto. Škoda, že sa tu z neho stal opomenutý folklór. Tak ako fašiangová bujarosť hraničiaca s brutalitou. Ani tej už pomaly niet. Okolo Trnavy určite chýba.
Extrémne sa prejavuje napríklad v takzvanom pribíjaní, trebárs v Batizovciach pod Vysokými Tatrami. Chráň Boh každého, kto sa dostane do rúk začierneným kováčom v modrých montérkach, ozbrojených kladivami a klincami. Väčšina ľudí, ktorým pribijú „zaživa“ obuté topánky o kmeň stromu alebo drevený plot, je na to pripravená. Niekedy sa však pritrafí v návale bujarosti niekomu zničiť novú obuv.

 

Údajné odborné urologické vyšetrenie vo Vortovej trvá iba pár sekúnd. Foto: Vladimír Kampf


Bolo to takto
Fašiangy bývali pohanskou slávnosťou zasvätenou bôžikovi vína Bakchovi alebo Liberovi. Tieto oslavy oslobodzovali od starostí všedného života. Nastalo hodovanie, obžerstvo, opilstvo a všetky možné aj nemožné prejavy nemravnosti.
Pôvod však majú asi kdesi v Egypte, odkiaľ sa preniesli najprv do Téb v Grécku, odtiaľ do Ríma a postupne do takmer všetkých kútov Európy. Fašiangy boli a sú akýmsi spojivom medzi vážnym časom Vianoc a vážnym predveľkonočným obdobím.
Za fašiangové šialenstvo nehrozili nikomu žiadne tresty, spytovanie svedomia, žiadne pôsty. Ľudia sa často zadlžovali, aby si mohli čo najviac užiť. V tomto období sa odohrávali svadby, zabíjačky, tanečné zábavy.

 

Lekári vo fašiangových sprievodoch odporúčajú vitamíny. Foto: Vladimír Kampf


Buch do gulí
Najväčšie sexuálne harašenie som doteraz zažil počas masopustu (fašiangov) v dedinke Vortová na Vysočine v Českej republike. Obrázky z pornočasopisov zdobia takmer každú masku. Vidno ich najmä na ozdobných klobúkoch. Vhodnými fašiangovými rekvizitami sú tu aj rôzne erotické pomôcky. Dvaja akože lekári v sprievode dokonca v odpoludňajších hodinách, keď obsah alkoholu v ich krvnom obraze hrozivo prekračoval racionálne hodnoty a začal sa prejavovať aj jeho sedatívny účinok, tvrdili, že sú schopní adekvátne nahradiť drahý mamograf. Svoje tvrdenie sa snažili prakticky dokazovať na poprsiach žien, ktoré sa im dostali pod ruky... Ich najpoužívanejším zdravotníckym nástrojom však bola gynekologicko-urologická sonda, dlhá palica s handrovým alebo filcovým koncom, ktorou opáčia prirodzenie každému, kto včas neutečie. Nekompromisne.
U mňa týmto spôsobom diagnostikovali čosi veľmi vážne, avšak liečiteľné. Dostal som lentilku, ktorá ma mala vzmužiť. Vedel som, že je to hlúposť, ale čosi vo mne predsa len vzbudzovalo nádej... Až kým som nedostal ranu palicou medzi nohy. A mal som fašiangy, aké som hľadal.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
cale clinic
reklama