Víziu uplatnenia stredoškolákov načrtla medzinárodná konferencia
AKTUALITY - Región | 9.2.2013, 10.30, prispievatelia
RAKOVICE – Na Strednej odbornej škole (SOŠ) v Rakoviciach sa uskutočnila trojdňová medzinárodná konferencia na tému Riešenie aktuálnych výziev odborného vzdelávania v pôdohospodárskom a zelenom sektore.
Je súčasťou medzinárodného projektu COPCHAVET, ktorého partnermi sú zástupcovia ôsmich európskych krajín. Projekt sa realizuje v rámci programu Celoživotného vzdelávania – podprogramu Leonardo da Vinci.
Poukazuje na dobré príklady a postupy spolupráce odborných škôl s pôdohospodárskymi podnikmi v kontexte súčasných klimatických zmien.
Za Slovenskú republiku je koordinátorom Stredná odborná škola Rakovice.
„Odborné školstvo má stále väčší význam. Už roky pozorujeme, že v ekonomicky náročnej dobe titul nestačí. Darí sa nám spolupráca s okolitými súkromnými podnikateľmi. Naši študenti tak prídu do kontaktu s reálnymi pracovnými podmienkami a nasadením ešte pred ukončením štúdia.
Nie je nijakým prekvapením, že mnoho našich študentov si nájde nakoniec uplatnenie práve v spoločnostiach, v ktorých vykonávali odbornú prax,“ uviedla riaditeľka školy Mária Múdra.
Záštitu nad podujatím prevzal minister školstva SR Dušan Čaplovič i predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš. „Som rád, že medzi odbornými školami máme aj také, ktoré dokážu zápasiť s ťažkými finančnými podmienkami a vychovávajú odborníkov. Aj konferencia COPCHAVET je toho dôkazom.
Ak sa dá, cesta sa vždy nájde. Som rád, že pre našich študentov už nie je cudzie praxovať v zahraničí, prinášať nové poznatky domov. Dôležité je, že chcú vidieť, chcú spoznávať a chcú sa uplatniť,“ poznamenal trnavský župan.
Koordinátor projektu COPCHAVET na medzinárodnej úrovni Jose Luis Lavilla zo Španielska hodnotí medzinárodnú konferenciu na Slovensku veľmi pozitívne. „Vymenili sme si nové poznatky v oblasti bioenergetiky. Slovenská strana nám predstavila svoje riešenia, ktoré nám aj prakticky ukázala zapracované v tunajších podmienkach.
Som rád, že výsledky spolu s ostatnými zapracujeme do ďalších škôl fungujúcich v rezorte pôdohospodárstva a v zelenom sektore v rámci celej EÚ,“ povedal.
Na projekte COPCHAVET sa okrem Slovenska a jeho zástupcu v Rakoviciach zúčastňujú Francúzsko, Holandsko, Luxembursko, Poľsko, Rakúsko, Španielsko a Slovinsko.
Počas troch dní zaradila rakovická škola do programu popri odborných prednáškach na tému bioenergetika, klimatické zmeny a ich vplyv na poľnohospodársku produkciu, vplyv sucha na rastlinnú výrobu a ďalšie aj návštevu agropodnikov vo Veselom a Kočíne - Šterusoch.
Branislav Masarovič