Záver fašiangov v znamení veselých pohrebných sprievodov
AKTUALITY - Región | 11.2.2013, 09.00, prispievatelia
DOLNÉ DUBOVÉ - Pochovávanie basy na záver fašiangov je dlhodobou tradíciou. Je obdivuhodné, že aj staré zvyky sú stále v móde a tešia sa úspechu.

Pod šable. Hlavne veselo.
Fašiangy sú obdobie od Troch kráľov až do polnoci pred Popolcovou stredou. Potom nasleduje štyridsaťdňový pôst, ktorý trvá až do Veľkého piatku. Počas fašiangov niekde chodili chlapci po dedine za dievčatami a vyberali zrno, slaninu, údené mäso či vajíčka. Bolo zvykom sa riadne najesť pred obdobím pôstu. Zvyky sa líšili doslova od dediny k dedine. Niekde boli oslavy decentnejšie, inde mali doslova bujaré karnevaly.
V niektorých dedinách boli aj typické obchôdzky v maskách. Okrem zvieracích masiek a preobliekania za opačné pohlavie sa masky využívali aj na zosmiešňovanie samých seba. Ľudia v mestách v čase fašiangov usporadúvali tanečné zábavy, plesy, hry aj remeselnícke trhy.
V Dolnom Dubovom sa pochovávalo v skvelej nálade.
Vyvrcholením fašiangov je v našich končinách pochovávanie basy v utorok pred Popolcovou stredou. Pochovávanie basy v mnohých dedinách takmer upadlo do zabudnutia. V posledných rokoch je však znovuobjavenie tejto udalosti čoraz populárnejšie a u ľudí ma veľký úspech.
Inak tomu nebolo ani v Dolnom Dubovom. Namiesto basy použili netypickú basovú gitaru. Nechýbali postavy kňaza, kostolníka, plačky, futbalisti či miestny opilci. Tí všetci oplakávali hudobný nástroj v krátkom, no za to veľmi zábavnom programe.
Sprievod sa každoročne koná aj v Chtelnici.
Zabíjačkové pohostenie a nejaký ten pohárik na občerstvenie. A k tomu zábava ako sa patrí. Tancovalo sa od rána, kedy sa dedinou prehnal sprievod až do neskorého večera na veselici v kultúrnom dome. Skrátka rozlúčenie s obdobím zábav ako sa patrí.
Text a foto: Julka