Trnavské rybníky
reklama

Stanovisko futbalových fanúšikov k vládnemu príspevku na štadióny

BLOG - Futbalová téma | 4.3.2013, 15.22, prispievatelia

Asociácia fanúšikov Slovenska vydala tlačovú správu k vyjadreniam niektorých médií o poskytnutí vládneho príspevku na výstavbu štadiónov. Prinášame ju v plnom znení:

Stanovisko futbalových fanúšikov k vládnemu príspevku na štadióny

Ilustračné foto: Lukáš Grinaj

reklama

 

Niektoré média sa vo svojich reportážach a komentároch v ostatnom čase zaoberali témou poskytnu-tia vládneho príspevku na výstavbu a rekonštrukciu štadiónov, napr. denník SME v internetovej verzii sme.sk v komentári Petra Shutza „Dotujme Corgoň ligu” (http://komentare.sme.sk/c/6718738/dotujme-corgon-ligu.html )


Vzhľadom na to, že Asociácia fanúšikov Slovenska (AFS) na konferencii SFZ konanej dňa 22. februára 2013 v Liptovskom Jáne verejne podporila projekt výstavby a rekonštrukcie štadiónov (ďalej len „Projekt SFZ“), považujeme za vhodné sa v mene verejnosti - slovenských fanúšikov k téme vyjadriť.


Ako sme už vyššie uviedli, AFS plne podporuje a stojí za Projektom SFZ. Hlavný dôvod spočíva už v sa-motnej pohnútke, prečo Asociácia vznikla. Napriek tomu, že medzi nami fanúšikmi často existuje historická rivalita, napr. medzi priaznivcami Trnavy a Slovana, cítime, že stav našich štadiónov je neúnosný a prostredie nezodpovedajúce 21. storočiu.

reklama

 

Aj preto, nezávisle na akýchkoľvek projektoch SFZ, si Aso-ciácia ako jednu z nosných tém vybrala skultúrnenie štadiónov, pretože si myslíme, že prostredie, v ktorom sa človek nachádza výrazne pôsobí na to, ako sa cíti a ako sa správa.

 

Po príklady nemusíme chodiť ďaleko. Členmi AFS sú jednak fanúšikovia futbalového Slovana – Belasá šlachta – ale i toho hokejového pod názvom Verní Slovanu.

 

Napriek tomu, že personálne zloženie „kotlov“ fanúšikov oboch Slovanov je viac ako z troch štvrtín rovnaké, na jednej strane sú futbaloví „Slovanisti“ zatracovaní a tí hokejoví vynášaní do nebies. Je bezo sporu, že významnú rolu v tom hrá i prostredie štadióna. Na jednej strane rozbité a nevľúdne Pasienky a na druhej strane moderná hokejová aréna.


Ďalším pozitívnym príkladom je súčasná futbalová Myjava, ktorá jasne dokázala, že kultúrne a pekné prostredie s primeraných diváckym komfortom dokáže viac ako vysoké ploty a regimenty policajtov.

 

Napriek tomu, že v Myjave odohrali svoje zápasy Trnava aj Slovan – čiže kluby s najobávanejšími fanú-šikmi – zápasy prebehli bez najmenších incidentov. Navyše domáci sú na svoj klub a štadión hrdí, čo dokazujú i návštevy u nováčika.

 

Uvedomujeme, že žijeme v dobe, keď sa množstvo štátnych výdavkov zamieta či znižuje z dôvodov krízy. Nesúhlasíme však s tým, aby sa účelovo dávali do rozporu výdavky napr. na školstvo s výdavkami do rekonštrukcie štadiónov.

 

Takýmto spôsobom sa iba lacno vytvárajú dve skupiny, ktoré ako keby stáli proti sebe – na opačných stranách. Buď učitelia alebo štadióny. Nemyslíme si však, že je to tak.


Projekt SFZ na obnovu štadiónov prichádza v čase 10 minút po dvanástej. V prípade, že sa nebude konať hneď a teraz, je možné, že po kríze už nebude prečo obnovovať akékoľvek štadióny, pretože šport – a v tomto prípade futbal – definitívne stratí svojich priaznivcov.

 

Nie je možné „neprodukčné“ sektory ako je šport alebo kultúra odkladať na dobu „keď bude lepšie“. Nie je vylúčené, že sa potom zo strát v týchto oblastiach nemusíme dostať dlhé roky. Otázka preto vonkoncom nestojí, či je potreba investovať do športovej infraštruktúry tu a teraz. To jednoznačne!


Legitímnou otázkou je, či má investovať štát. Odpoveď nie je jednoduchá a jednoznačná. Projekt predpokladá účasť verejných zdrojov na úrovni štátu i samospráv.

 

Rovnako ako v kultúre i v športe sa vedie polemika do akej miery má prispievať štát zo svojich zdrojov a do akej miery sa má „postarať“ súkromný sektor. V súčasnej dobe však iné zdroje než štátne sú v podstate marginálne a založené na čistej „neziskovosti“, pretože tak šport i kultúra v našich podmienkach nedokáže zabezpečiť návratnosť zdrojov.


Je úplne prirodzené, že v ťažších časoch sme prívržencami krátkodobých operatívnych riešení a záležitosti dlhodobejšieho charakteru odkladáme.

 

Domnievame sa, že podpora vlády pre Projekt obnovy štadiónov je krokom do budúcnosti, ktorý však operatívne rieši doslova alarmujúci stav športo-vísk, ktoré každý týždeň navštevuje viac ako 20 tisíc ľudí.


Marián Galbavý, predseda AFS

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
cale clinic
reklama