ŠPORT - Atletika | 8.3.2011, 00.00, Ján Král

Majcichovskú desiatku vyhral bežec UK Bratislava Matej Fedák. Cieľ preťal o osem sekúnd skôr ako jeho najväčší konkurent Imrich Magyar z Nových Zámkov.

Preteky hlavnej kategórie odštartoval kozmonaut Vladimír Remek. Foto: Lukáš Grinaj

„Trať bola skvelá, nečakal som, že tu bude toľko ľudí. Zavítal som sem po prvýkrát a som spokojný. Imrich Magyar odtiahol celé preteky, držal som sa za ním v závese. Rozhodlo sa na poslednom kilometri, išli sme spolu lakeť pri lakti, napokon som vyhral. Boli to moje prvé preteky v tomto roku, takže výsledok je nad moje očakávania,“ poznamenal šťastný víťaz.
Najrýchlejšiemu zástupcovi nášho regiónu Ondrejovi Puškárovi (Slávia Trnava) chýbalo na medailové pozície štrnásť sekúnd. Skončil štvrtý, bronz získal Michal Čaladík (Čierne Kľačany).
Mimochodom, na štart hlavnej kategórie sa postavilo 195 bežcov, čím vznikol nový rekord behu. A to ešte  organizátori nezarátali do súčtu mládežnícke kategórie, ktoré deti odbehli pred pretekmi. Dvadsiaty prvý ročník pretekov poctil svojou prítomnosťou aj prvý československý kozmonaut Vladimír Remek. „Želám vám príjemné kilometre, užite si to. Uvidíme sa v cieli,“ prihovoril sa bežeckej mase tesne pred štartom. Remek počas svojej návštevy debatoval s mnohými ľuďmi, ochotne sa fotil so záujemcami o momentku a pochvaľoval myšlienky masového bežeckého hnutia.
„Tieto preteky sme vymysleli ešte v pôvodnom Trnavskom hlase spoločne s Vítom Mercelom z Majcichova. Venovali sme ich na počesť Remekovho letu do vesmíru, prvá kapitola sa bežala v marci 1979,“ uviedol jeden zo zakladateľov behu Jaroslav Lieskovský, ktorý preteky moderoval. „V kategórii dospelých sme zaznamenali opäť nárast bežcov. Na behanie stačí človeku tričko, trenírky a maratónky. Ľudia zisťujú, že sa treba hýbať, čo je pozitívne,“ doplnil.
Na štart sa postavili okrem aktívnych bežcov aj rekreační džogeri. Tradične nechýbal 85-ročný Tiborko Vaňo z Topolčian. „Behám štyridsať rokov a beh ma stále veľmi baví,“ poznamenal permanentne dobre naladený starší pán. V pelotóne sa objavili aj dvaja majcichovskí futbalisti Michal Mikuláš a a Roman Marföldi. „Nasadili sme tempo, ktoré sme udržali až do konca. Dali sme si cieľ umiestniť sa do 180. miesta, teší ma, že sme ho splnili,“ smial sa Roman Marföldi tesne po dobehnutí do cieľa. To ešte netušil, že spolu s tímovým kolegom sa umiestnili v konečnom poradí na 178. resp. 179. priečke. „Diváci si nás doberali, počul som aj také narážky, že vraj kde som nechal zadok a podobne,“ dodal na veselú strunu Marföldi.

Výsledky – kategória dospelých:
Celkové poradie: 1. Matej Fedák (UK Bratislava – 32:17), 2. Imrich Magyar (Nové Zámky – 32:35), 3. Michal Čaladík (Čierne Kľačany – 33:12). Muži B: 1. Ján Moravec (Myjava – 33:52), muži C: 1. Ján Cvíčela (AK Bojničky – 36:42), muži D: 1. Stanislav Sviták (AK Žilina – 39:48). Ženy A: Jana Zatlukalová (AK Spartak Dubnica – 36:05), Ženy B: Dana Janečková (Asics Slovakia – 40:05). Majcichovčania: 1. Juraj Licek (46:20).