Výtlky na krajských cestách odstránia do konca apríla
AKTUALITY | 13.3.2013, 17.21, Gabriel Kopúnek
TRNAVA – Rekonštrukciou a opravou ciest vo vlastníctve Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) sa v stredu na mimoriadnom zastupiteľstve zaoberali poslanci krajského parlamentu.

Ilustračné foto: gak
Riadnym bodom rokovania bolo schválenie zapojenia TTSK do výzvy o eurofondy na opravu ciest II. a III. triedy, poslancov však zaujímal súčasných stav ciest v kraji a termíny, kedy sa dajú do poriadku.
Žiadosti o nenávratný finančný príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v objeme 6,3 milióna eur na obnovu 20 km ciest jednomyseľne odsúhlasili.
Na financovaní rekonštrukcie 2,5 kilometrového úseku cesty medzi Trstínom a Naháčom i projektov v oblasti Sládkovičova, Malého Dunaja a Záhoria sa bude kraj podieľať piatimi percentami z celkovej sumy.
Poslanci TTSK sa v stredu zišli mimoriadne, aby odsúhlasili účasť kraja vo výzve Európskeho fondu regionálneho rozvoja na opravu ciest.
Foto: Tatiana Čuperková
Poslanec Jozef Klokner v diskusii navrhoval opravu úseku cesty medzi Trnavou a Zelenčom, ktorá je tiež v zlom stave.
Predseda TTSK Tibor Mikuš ale prítomným vysvetlil, že tento úsek nemohli do žiadosti zahrnúť, pretože to nedovoľovali kritériá výzvy. „Tento úsek sa bude opravovať z vlastných zdrojov kraja,“ uviedol župan Mikuš.
Podobne aj drobné opravy povrchov. „Stav ciest po zime máme zmapovaný, teraz sa odstraňujú len rizikové výtlky. Keďže sa má ešte na niekoľko dní vrátiť zima, predpokladáme, že ešte nejaké pribudnú,“ konštatoval predseda TTSK.
Predseníctvo TTSK. Zľava riaditeľ Úradu TTSK Dušan Guťan, predseda TTSK Tibor Mikuš, prvý podpredseda József Kvarda, druhý podpredseda Augustín Hambálek, tretí podpredseda Zdenko Čambal a hlavný kontrolór Ľudovít Daučo.
Foto: Tatiana Čuperková
Poslancov však ubezpečil, že do konca apríla budú všetky odstránené. Koľko to bude stáť, však pre avizované zhoršenie počasia konkretizovať nechcel.
„Určite je táto zima ekonomicky náročnejšia na údržbu ciest, ale nebudeme kvôli tomu musieť aktualizovať rozpočet kraja,“ ubezpečoval Mikuš a dodal, že presné náklady na opravy ciest po zime dostanú poslanci ešte do konca marca.
Podpredseda TTSK zodpovedný aj za krajské komunikácie Zdenko Čambal len pre orientáciu poslancov oboznámil s tým, že oproti vlaňajšku stúpli náklady len na odhŕňaní snehu a posype o 80 percent.
„Určite sa budeme musieť financovaním zimnej údržby zaoberať v druhej polovici roka aj preto, že tohtoročná zima sa podpísala aj pod dožitie mnohých zánovných strojov a automobilov, ktoré na údržbu ciest máme,“ upozornil Zdenko Čambal.
Potrebu zohľadniť daný stav aj v rozpočte kraja zdôraznil v diskusii aj primátor Trnavy Vladimír Butko. Na negatívnom príklade Bratislavy poukázal na dobrú spoluprácu kraja a mesta ohľadom údržby ciest.
„Čo ma ako poslanca kraja teší najviac, je hmatateľný rozdiel kvality povrchov na cestách v správe TTSK a iných samosprávnych krajov,“ konštatoval primátor Butko.
Podľa Tibora Mikuša má Trnavský samosprávny kraj najkvalitnejšie cesty spomedzi všetkých krajov Slovenska. A nie je to len pre klimatické podmienky.
„Pred šiestimi rokmi sme sa rozhodli, a myslím si, že správne, čerpať 1,5 miliardový úver (Sk) na opravu ciest. Tie kilometre ciest, čo sme za tieto koruny opravili, by nás dnes vyšli aj na trojnásobok,“ uviedol Tibor Mikuš.
Zároveň poslancov informoval, že vláda na odstraňovanie následkov tohtoročnej zimy samosprávam prispeje. Akou finančnou čiastkou, to sa ešte len rozhodne.
TTSK od roku 2008 zrekonštruoval 485 kilometrov ciest, čo predstavuje približne 30 percent z celkovej dĺžky 1 592 kilometrov ciest II. a III. triedy.
Do ciest kraj v tomto období investoval 52 miliónov eur, z toho 39 miliónov z úveru, 11 miliónov z projektov Európskej únie a približne dva milióny z vlastných zdrojov.
V zlom technickom stave má kraj ešte ďalších 179 kilometrov ciest, na ich obnovu a obnovu mostov by potreboval 42,5 milióna eur.