Trnavské rybníky
reklama

Underground v Trnave má už asi svoje zlaté časy za sebou

AKTUALITY - Trnava | 24.8.2012, 19.21, Katarína Rosinová

Niektoré sú už mimo prevádzky, iné trápi chronická únava alebo hrajú zo zotrvačnosti. Keď sa pozriete na hudobný portál Bandzone.cz, v Trnave a okolí existuje vyše stodvadsať kapiel (v prvej vete ste mohli nájsť názvy troch z nich :) ), no nie všetky aktívne fungujú.

Underground v Trnave má už asi svoje zlaté časy za sebou

V Trnave dnes funguje zopár podnikov, kde zvyknú hrať domáce kapely. Ilustračné foto: Autorka

Cukrovar bývanie
reklama

 

Časť vznikla navyše len preskupením členov iných skupín a často ide o príležitostné projekty. „Je úplne bežné, že muzikant hrá vo viacerých kapelách naraz. Čiastočne je to spôsobená aj tým, že Trnava je pomerne malé mesto a tak sa všetci navzájom poznajú. Navyše, málokto si môže dovoliť vlastnú skúšobňu.

 

Jednu zdieľajú aj tri-štyri kapely naraz,“ objasňuje basgitarista Roman Liška. Sám je súčasne členom skupín Dysanchely a Fish Art Collection. Ďalším dôvodom takéhoto prelínania sa skupín môže byť nedostatok dobrých bubeníkov a spevákov. Tento trend je však celoslovenský, ak nie celosvetový. Gitaristov a basákov je skrátka vždy viac ako ostatných.


Munipolis Trnava
reklama

Kolíska známych muzikantov
Tak či tak, hudobná scéna v našom meste je dosť silná. Veď odtiaľto vyšli mená, ktorým sa dnes darí v celoslovenskom meradle či dokonca za hranicami. Bratia Bugalovci, Robo Opatovský, Bystrík, Dano Heriban, Daniel Szalontay z dvojice Longital, Mária Čírová, country legenda Allan Mikušek...

Dalo by sa pokračovať ďalej.

 

Sú medzi nimi takí, ktorých možno nepozná široká verejnosť, no vo svojom žánri sú kapacitami. Na hiphopovej scéne sú veľmi známe mená ako DJ Shakul, DJ Spank a hlavne DJ Spinhandz, ktorý v poslednej dobe úzko spolupracuje najmä s raperom Strapom, tiež Trnavčanom.


Za pozornosť stojí aj dvojčlenné elektroindustriálne zoskupenie KIFOTH, ktoré vo svojom žánri dosahuje veľké úspechy a v zahraničí sú známejší ako doma. Ich albumy vydáva prestížna americká nahrávacia spoločnosť.


Väčšina kapiel je však známa predovšetkým lokálne a nemajú ambície dostať sa do rádií ani predávať tisícky nosičov. Koncertujú hlavne pre zábavu, za vystúpenie im stačí cesťák a pár pív. Nemajú manažérov a keďže každý popri hudbe pracuje alebo študuje, nemajú ani čas zaoberať sa oslovovaním organizátorov. Spoliehajú sa na vlastné koncerty či akcie, na ktoré ich pozvú.

 

Občianske združenie Godot prevádzkuje aj nahrávacie štúdio. Zdroj: www.godot.sk

 

Ak by sme sa pozreli na spomínaný portál Bandzone.cz, väčšinu uvedených interpretov hrá tvrdšiu hudbu – od rocku, cez punk, grunge až po hardcore a rôzne odnože metalu. Niektorí sa snažia experimentovať a vymýšľať stále niečo nové. Rockeri zo skupiny Golden Vein dali do svojich skladieb rapové pasáže, nahrali hokejovú hymnu a natočili klip so známymi osobnosťami. Najnovšie si v ich skladbe zaspieval pornoherec Robert Roseberg. Pre niekoho silná káva, no aj takto sa robí marketing.


Majú podporu
Muzikanti sa zhodujú, že pred takými pätnástimi rokmi boli na hranie v Trnave lepšie podmienky. Tí, ktorí to nezažili, o tom aspoň počuli. V starej Arche to mimoriadne žilo neskôr jej pozíciu prebralo Káčko. Občas sa hralo aj v zafajčenom Kings pube a samozrejme na Zelenom kríčku, kde bývajú akcie aj teraz. Na tieto časy si veľmi dobre spomína aj Roman Liška.

 

„Najhoršie to bolo pred pár rokmi, kedy v podstate jediným klubom vhodným na koncerty bolo bývalé Káčko, dnešný Artklub. Teraz tu funguje rockový a bluesový Podnik Motobar a Rock Café The Jam, v ktorých bývajú koncerty každý víkend. Domácim kapelám vychádzajú dosť v ústrety.“

 

Za každou kapelou je príbeh.

Ďalším, kto podporuje domáci undreground je občianske združenie Godot projekt, prostredníctvom svojho projektu rádio Bunker. „Je to neziskové online rádio a jeho hlavným cieľom je dať priestor nemainstreamovým hudobným zoskupeniam, ktoré prezentujú určitú výpovednú hodnotu, ale majú len veľmi malú šancu presadiť sa v komerčne orientovaných rádiách,“ píše sa na webovej stránke rádia.


Jediným kritériom zaradenia tvorby do vysielania je jej výpovedná hodnota. Združenie prevádzkuje aj nahrávacie štúdio, ktoré využíva mnoho mladých kapiel, lebo má vraj najpriaznivejšie ceny.


No a ako je to s mestom? Posledné roky organizuje v Bernolákovom sade podujatie Proma Frajdej, ktoré predstavuje známejšie, ale aj začínajúce domáce skupiny. Okrem toho majú mladí muzikanti možnosť za symbolický poplatok skúšať v Kalokagatii – centre voľného času. To im poskytne priestory, techniku a aj niektoré nástroje.

 

Má to jediný háčik – nezáujem samotných kapiel. „Posledný školský rok sa neprihlásil nikto. Tí, čo sa u nás schádzali v minulosti, sa už vypracovali a noví neprišli,“ hovorí zástupkyňa riaditeľa Kalokagatie Jozefína Odehnalová.
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama
cale clinic
reklama