Trnavské rybníky
reklama

KATOLÍCI: Umelé oplodnenie je neetické

AKTUALITY - Trnava | 15.9.2011, 00.00, Darina Kvetanová

„Ľudská reprodukcia, nie je len biologický akt porovnateľný s rastlinami a živočíchmi. Najdôstojnejším miestom preň je kontext manželstva,“ hovorí Ján Viglaš, rektor kňazského seminára, ktorý prednáša morálnu teológiu.

KATOLÍCI: Umelé oplodnenie je neetické

Trnavská lekárka využila právo na výhradu svedomia. S asistovaným oplodnením sa nestotožňuje. Čítajte TU

Cukrovar Trnava
reklama

Nový život má preto podľa neho vznikať v manželskom objatí a nie v laboratóriu. K umelému oplodneniu mnohí ľudia pristupujú podľa Viglaša bez toho, aby využili všetky skutočné možnosti liečby neplodnosti, jednoduchšie je pre nich počať asistovane. Katolícka cirkev však takýto krok neschvaľuje ani v prípadoch, keď sa neplodnosť liečiť nedá. Hlavný problém vidí v tom, že sa život stáva akoby predmetom „výroby“, náhradou ľudského aktu plodenia, a potom to, že pri umelom oplodnení sa odoberie viac vajíčok, ktoré doktori oplodnia mimo tela ženy. Vznikne teda viac životov, no nie všetky zavedú doktori naspäť do maternice. „Niektoré z týchto embryí sú vyhodnotené ako kvalitné, iné ako nekvalitné, a doktori ich zničia. Nám ale nikto nedal právo, aby sme rozhodli o tom, ktorý ľudský život je, a ktorý nie je hodný žitia. Život treba chrániť od prvého momentu, a nie s ním manipulovať,“ objasňuje Viglaš pohľad Katolíckej cirkvi.
Čo by ako kňaz povedal neplodným manželom, ktorí by ho požiadali o radu? „Ak by ich túžba po dieťati bola veľká a cítili by to ako správne, mohli by si ho adoptovať. Mali by tiež viac rozvíjať svoj vzájomný vzťah, aby sa nerozpadol. Práve neplodnosť je toho častou príčinou. Povedal by som im tiež, aby zo svojho života urobili dar a službu pre iných. Či už pre obec, farnosť, pre hendikepovaných ľudí, mentálne postihnuté či opustené deti. Mnohí ľudia práve takto nájdu obrovské životné uspokojenie,“ hovorí katolícky kňaz. Túžba po dieťati by podľa neho nemala prerásť do egoizmu. „Môže sa stať, že manželia po čase pochopia, že dieťa mali za príliš vysokú cenu a v skutočnosti nie je tým, čo by im prinieslo naplnenie ich života,“ dodáva.
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX
reklama