Trnavské rybníky
reklama

Zomrela hádzanárska majsterka sveta Veronika Ilavská-Schmidtová

ŠPORT - Hádzaná | 6.1.2024, 15.03, Ján Král

Úspech hádzanárskeho kolektívu žien z roku 1957 sa už nepodaril zopakovať.

Zomrela hádzanárska majsterka sveta Veronika Ilavská-Schmidtová

Veronika Ilavská-Schmidtová. Foto: SOŠV / Andrej Galica

Púpavy pri aleji
reklama

 

Smutná správa prišla v úvode nového roka zo športového prostredia. V utorok 2. januára zomrela vo veku 86 rokov bývalá hádzanárka Veronika Ilavská, rodená Schmidtová


So spoluhráčkou Annou Čápovou - Ríšovou a trénerom Ladislavom Grossom tvorili trojicu zástupcov Slovenska v tíme ČSR, ktorý v roku 1957 vyhral majstrovstvá sveta v Juhoslávii.


Pochádzala z Lubeníka, už ako šesťmesačná sa však stala Trnavčankou, keď sa do slovenského Ríma presťahoval jej otec za prácou.

ŠUPA technika
reklama

 

Venovala sa gymnastike, od šestnástich rokov presedlala na hádzanú. Začínala v trnavskej Lokomotíve, kde neskôr kariéru aj ukončila. Najlepšie obdobie zažila v Lokomotíve Bratislava, v hlavnom meste sa tešila aj z ligového titulu.


V nominácii na spomínaný svetový šampionát figurovala najprv ako náhradníčka, napokon sa dostala do zostavy a hneď v úvodnom dueli sa ľavá krídelníčka zapísala piatimi gólmi, dva pridala aj vo finále, čím prispela k triumfu nad Maďarkami 7:1!

 

Veronika Ilavská-Schmidtová premieňa sedmičku. Foto: archív Jaroslava Lieskovského

 


Príbeh zlatého triumfu hádzanárok, ktorý zostal ako jediný v histórii česko-slovenského spoločného štátu, sme s Veronikou Ilavskou-Schmidtovou, ktorú prezývali od detstva ako Viera, mapovali v rozhovore pri jej uvedení do Siene slávy slovenskej hádzanej v roku 2011. Prečítať si ho môžete TU.


Posledná rozlúčka so známou hádzanárkou a dobrosrdčenou ženou sa uskutoční v utorok 9. januára od 12:30 na cintoríne na ulici Terézie Vansovej v Trnave.

 

Na miestach, kde dnes stojí nákupné centrum City Arena sa v minulosti hrávala aj hádzaná. Góly tu strieľala aj Veronika Ilavská-Schmidtová. Foto: archív Jaroslava Lieskovského

 

V Trnave sme nemali úspešnejšiu hádzanárku ako bola Veronika Ilavská-Schmidtová. Foto: archív Jaroslava Lieskovského

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama