Trnavské rybníky
reklama

Na Slnečnej a Ustianskej bude tridsiatka, vytvárajú aj koridor pre cyklistov

AKTUALITY - Trnava | 8.5.2024, 10.05, prispievatelia

Zníženie rýchlosti má prispieť k zníženiu hluku na týchto frekventovaných uliciach.

Na Slnečnej a Ustianskej bude tridsiatka, vytvárajú aj koridor pre cyklistov

Pohľad od Ustianskej ulice. Cyklopruh sa na Slnečnej vyosuje vedľa parkovacích miest, takisto treba, aby posun na vozovke spravili aj vozidlá idúce v smere z Ustianskej na Slnečnú. Na fotografii je zachytený správny spôsob jazdy áut po novom dopravnom usporiadaní ulice. Foto: Ján Král

Cukrovar bývanie
reklama

 

Trnava upokojí dopravu po Špíglsáli aj v ďalšej časti mesta. Na Slnečnej a Ustianskej ulici v týchto dňoch prebieha zmena dopravného značenia.

 

Výsledkom má byť zníženie rýchlosti na 30 kilometrov za hodinu v tejto časti mesta, čo zvýši bezpečnosť dopravy, a zároveň zníži mieru hluku.

 

Dôvodom týchto opatrení je práve vysoká miera hluku, ktorá trápi obyvateľov týchto frekventovaných ulíc a ktorú potvrdil aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Víno Tirnavia
reklama

 

Ako ďalej informovala trnavská radnica, popri znížení rýchlosti pribudne ochranný pruh pre cyklistov a koridor pre cyklistov. Cieľom opatrenia je podľa radnice bezpečnejšia jazda cyklistov.

 

Dôležitým opatrením má byť aj zúženie pruhov pre motorové vozidlá a komfortnejšie a tichšie spomaľovače.

 

„Kombinácia týchto opatrení zabezpečí, že rýchlosť áut sa zníži a hluk sa výrazne zmierni.Tieto úpravy majú zabezpečiť, že obyvatelia rodinných domov, ktorých domovy ležia pozdĺž tejto cesty, budú vystavení menej rušivému prostrediu. Doprava však naďalej zostane plynulá,“ vysvetľuje radnica.

 

Vodič motorového vozidla smie cyklopruh využiť pri vyhýbaní sa protiidúcemu vozidlu, vodiči nákladných vozidiel alebo autobusov môžu počas jazdy zasahovať do týchto pruhov. 

 

Cyklopruhy už sú vyznačené aj na Ustianskej ulici.

 

 

V týchto dňoch sa robí posledná fáza prvej časti projektu, kedy sa do novovzniknutých pruhov kreslí vodorovné dopravné značenie a inštalujú dopravné značky.

 

Vedenie mesta verí, že tieto opatrenia zlepšia kvalitu života v meste a prinesú do dotknutých ulíc viac bezpečnosti a menej hluku pre všetkých. 

 

Slnečná a Ustianska ulica po novom. Foto: Mesto Trnava

 

Parkovať sa bude iba na jednej strane ulice, vedľa miest na pozdĺžne parkovanie bude bezpečnostný pruh na otváranie dverí áut, následne ochranný pruh pre cyklistov, obojsmerná premávka a na druhej strane cesty koridor pre cyklistov. Foto: Mesto Trnava

 

Vodiči osobných automobilov majú na jazdu využívať tento priestor obojsmerne. Niektorých mätie, že nie je vyznačený stredový pruh. Vľavo ešte pribudne cyklokoridor, ktorého pôvodné vyznačenie sfrézovali pre nesprávne vyznačenú šírku pruhu.

 

Tento pruh je vyhradený pre cyklistov.

 

Čo je ochranný pruh pre cyklistov a čo koridor pre cyklistov?

Ochranný pruh pre cyklistov poskytuje priestor cyklistom a optickým zúžením vozovky prispeje k dodržiavaniu primeranej rýchlosti vozidiel.

 

Vodič motorového vozidla smie tento pruh využiť pri vyhýbaní sa protiidúcemu vozidlu a vodiči nákladných vozidiel alebo autobusov môžu počas jazdy zasahovať do týchto pruhov. Parkovanie v nich je však zakázané.

 

Koridor pre cyklistov vyznačuje smer jazdy cyklistov. Vodičov motorových vozidiel upozorňuje, že sa nachádzajú na vozovke so zvýšeným pohybom cyklistov. Vozidlá môžu po koridore pre cyklistov plynule jazdiť.

 

(pm)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
Kúpele Smrdáky
reklama