Trnavské rybníky
reklama

Vláda hovorí o novej jadrovej elektrárni v Jaslovských Bohuniciach

AKTUALITY - Región | 16.5.2024, 09.06, prispievatelia

Slovensko už prostredníctvom Jadrovej energetickej spoločnosti Slovensko (JESS) pracuje zhruba 15 rokov na výstavbe novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

Vláda hovorí o novej jadrovej elektrárni v Jaslovských Bohuniciach

Ilustračné foto: Pavol Machovič

Cukrovar bývanie
reklama

 

Vláda SR na svojom stredajšom rokovaní v Handlovej schválila zámer výstavby nového jadrového zdroja s inštalovaným výkonom do 1 200 megawattov. Nateraz sa vie len to, že nový jadrový blok by mal vyrásť v lokalite Jaslovských Bohuníc.

 

Ďalšie podrobnosti, ako termíny prípravných a realizačných prác, predpokladaný harmonogram výstavby, finančné zabezpečenie výstavby a proces výberu investora a technológie vhodnej pre výstavbu nového jadrového zdroja má ministerka hospodárstva Denisa Saková predložiť vláde do 31. októbra tohto roka.

 

Ako po rokovaní kabinetu potvrdil premiér Robert Fico, ministri v stredu rozhodli o výstavbe nového jadrového zdroja.

Dni zdravia
reklama

 

Taktiež zdôraznil, že ministerka hospodárstva a minister financií dostali za úlohu predložiť materiál už s konkrétnymi informáciami, ako je harmonogram a postup prác, otázka financovania či spôsob výberu technológie.

 

Predseda vlády preto nechcel hovoriť o ďalších detailoch. Vyzdvihol ale to, že projekt smeruje do lokality Jaslovských Bohuníc.

 

„Máme k dispozícii rozhodnutie o umiestnení stavby, máme EIA, čiže môžeme sa pustiť do stavebného konania, to sú obrovské prednosti, ak sa dohodneme aj na spôsobe financovania, tak tento postup môže byť začatý veľmi rýchlo," vyhlásil Fico.

 

Slovensko už prostredníctvom Jadrovej energetickej spoločnosti Slovensko (JESS) pracuje zhruba 15 rokov na zámere výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

 

 

O výstavbe elektrárne v reakcii na vládne rozhodnutie hovorili odborníci z oblasti energetiky v relácii Braňo Závodský naživo:

 

Či ide o totožný projekt, o akom aktuálne rozprávajú vládni politici, nateraz nie je isté. Spoločnosť JESS zatiaľ na otázky portálu SITA Energetika neodpovedala.

 

Ako uviedla začiatkom marca pre agentúru SITA hovorkyňa JESS Rebeka Ryšková, momentálne sa firma sústreďuje na získanie dvoch licenčných rozhodnutí.

 

Ide o povolenie o umiestnení nového jadrového zdroja podľa Atómového zákona a o povolenie o umiestnení podľa Stavebného zákona.

 

„Projekt nového jadrového zdroja má naďalej miesto v slovenskej energetike, ako to bolo aj zadeklarované v programovom uznesení vlády SR,“ dodala Ryšková.

 

Na výstavbe novej jadrovej elektrárne na miestach v súčasnosti odstavovaných jadrových blokov v Jaslovských Bohuniciach sa naďalej podieľa aj česká spoločnosť ČEZ prostredníctvom svoje dcérskej spoločnosti ČEZ Invest Slovensko.

 

Tá je stále 49-percentným akcionárom v spoločnosti JESS. „Česká firma naďalej intenzívne spolupracuje na projekte nového jadrového zdroja spolu s druhým akcionárom, ktorým je spoločnosť JAVYS,“ konštatovala Ryšková.

 

Spoločnosť JESS založila za účelom výstavby novej jadrovej elektrárne ešte prvá vláda Roberta Fica v roku 2009.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama