Trnavské rybníky
reklama

Prvé tajomstvo Malých Karpát: Z potoka sme vyryžovali zlato

AKTUALITY - Región | 2.8.2012, 09.00, Darina Kvetanová

Trnavčan Michal Jánošík nechce zbohatnúť ani zažiť veľkú slávu. Ryžuje pre zberateľskú vášeň. Po našom spoločnom výjazde má v zbierke už osem kúskov zlata z Malých Karpát. Menších ako jeden milimeter.

Prvé tajomstvo Malých Karpát: Z potoka sme vyryžovali zlato

Michal Jánošík má trpezlivosť. Ryžovať zlatinky z potoka, je ako hľadať ihlu v kope sena. Foto: Darina Kvetanová

Cukrovar
reklama

 

V Údolí slnka nad Limbachom ťažili zlato od 13. storočia. Ľudia začali ryžovať v Limbašskom potoku, postupovali proti prúdu a keď objavili zlaté žily, rozbehli ťažbu. V okolí potoka otvorili niekoľko štôlní a zlato tu hľadali až do polovice 19. storočia.


Auto sme odstavili pri ceste, ktorá vedie z Limbachu do hôr. Michal si vybral veľké sito, ryžovaciu panvicu, ktorej sa podľa jej vzhľadu hovorí číňan, obul si čižmy a vošiel do potoka.

 

„Štrk treba nabrať z pokojnejšieho miesta, nie z priameho prúdu, ktorý by drobné kúsky zlata mohol odniesť,“ poučil ma a lopatkou začal kopať asi meter od vody. Veľké kamene zostali v site, menšiu suť presypal do číňana a začal ním krúžiť.

Dni zdravia
reklama

 

 

„Napriek tomu, že je zlato miniatúrne, je ťažšie ako iné horniny. Preto padá na dno panvice. My z nej pomaly musíme odstrániť tie ľahšie kúsky.“ Michal vháňal do číňana vodu a nepotrebné čiastočky sa po jej okraji kĺzali von. Na ryžovanie je príjemný pohľad, kto to ale vyskúšal, vie, že to nie je práve pohodlná činnosť.

 

Kým sa človek dostane k finálnej podobe, pri ktorej má na dne panvice zostať asi päť centimetrov horniny, trvá to aj štyridsať minút. Od čupenia v potoku začnú omínať kolená a od neustáleho kmitania číňanom zas ruky.

 

Čítajte aj

 

Druhé tajomstvo Malých Karpát: Kopec opradený legendami

 

Tretie tajomstvo Malých Karpát: Provensálsko na svahoch

Michalovi už stekal pot po čele, keď zrazu začal ostriť zrak do panvice. Prisúval si ju k očiam, chytal do nej slnečné lúče, ktoré by odhalili ligot zlata. „A máme ho,“ skonštatoval zrazu pokojným hlasom. Zobral lupu s snažil sa mi podať dôkaz o svojom náleze. Na panvici sa ligotal malinký žltý kúsoček.

 

Pinzetou ho vybral na čiernu lopatku, aby kontrastoval. V zapätí našiel ďalší, ešte menší. Do malej skúmavky, v ktorej bola kedysi vzorka parfumu nabral číru vodu a zlaté pliešky opatrne vložil dnu.

 

Zlatý kúsok je dobre viditeľný len cez lupu.  Foto: Darina Kvetanová

 

Stoja tieto miniatúry za toľkú námahu, spýtala som sa ho. „Stoja. Ryžovanie nie je o zbohatnutí, ale o úspechu. Hoci toto zlato nemá v podstate žiadnu cenu, pre mňa má zberateľskú hodnotu. A to je to podstatné,“ zhodnotil našu úspešnú akciu.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama